Adana polisinden Gezi raporu: 93 bin 950 kişi katıldı

Adana polisinden Gezi raporu: 93 bin 950 kişi katıldı
Adana polisinden Gezi raporu: 93 bin 950 kişi katıldı
Adana Emniyet Müdürlüğü, kent merkezindeki Gezi Parkı eylemlerine toplam 93 bin 950 kişinin katıldığını açıkladı.

ADANA - Adana Emniyet Müdürlüğü, 31 Mayıs ile 24 Haziran tarihleri arasında Taksim Gezi Parkı ile ilgili eylemler başlığı ile bir çalışma yaptı. Güvenlik ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüklerince yürütülen çalışmada, gün gün Gezi Parkı gösterilerine destek eylemlerinin bilançosu çıkartıldı. Bilançoda, eylemlerin ilk günü olan 31 Mayıs'ta 400 kişilik grubun gösteri yaptığı kaydedilirken, 1 Haziran Cumartesi günü katılım 18 bine ulaştığı belirlendi. Hafta içi düşük rakamlara ulaşan eylemlerin saat 19.00'dan sonra yaşandığı kaydedildi. Katılım yoğunluğunun ise cuma, cumartesi ve pazar günleri olduğu vurgulandı. Taksim Gezi Parkı eylemlerinde ortalama 4 bin kişinin sürekli katılım sergilediği ifade edilirken, 2 milyon nüfusa sahip Adana'da, bir ayda aktif olarak sokak gösterilerine toplam 93 bin 950 kişinin destek verdiği saptandı. 

7 KİŞİ TUTUKLANDI 
Takviye olarak Mersin, Gaziantep ve Diyarbakır 'dan da polis ve Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı'nın görevlendirildiği Adana'da bugüne kadar 700 kişi hakkında işlem yapıldı. 'Gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet, kamu malına zarar verme, polisin görev yapmasına engel olmak' suçlarından 215'i çocuk 410 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 13'ü hakkında denetimli serbestlik yasası uygulanırken, 7'si tutuklandı. (Fatih KARAÇALI/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1139084113908411

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bilimsellik, TArafsızlık, Türkçe Bilgisi ve Adana'daki Kalabalık - utkutansug

  Sevgili DOstlar, Medyanın habercilikte manipulasyon yapmasına alıştık da , siz de mi okuduğunuz haberde manipulasyona başladınız, yoksa gerçekten lisedeyken Türkçe dersinizle ilgili sıkıntılarınız mı vardı? Bunu çok içten soruyorum. LÜtfen haberi tekrar okuyun. HAber baştan sona kadar ADANA'DA GERÇEKLEŞTİRİLEN "Gezi Parkı Eylemlerinden" bahsediyor. Tüm yurtta yapılan eylemlerin ismi, hangi şehirde olduğu farketmeksizin ""GEzi parkı eylemleridir." KAldı ki, mevzu istatistikler olunca bilimsel bir kurumun ( BOğaziçi Üniversitesi) yaptığı araştırmaya inanırım da polis raporuna itibar etmemem için o kadar çok nedenim var ki. 30.000 kişilik bir stadyum boşaldığında oluşan kalabalıkla 2 bulvarın hıncahınç dolması arasındaki kalabalığı, polis raporu olmadan kıyaslayabilmem için Allah iki tane göz vermiş. Bir Adanalı olarak şunu söyleyebilirim ki Cumartesi günü Adana'daki kalabalık nerden baksan 2-3 stadyum dolusu kalabalıktı. Hiç değilse yazıyı yanlış anladığınızı, yazının sadece Adana ile ilişkili olduğunu kabul edin de, ben de bu ülkenin aydınlık geleceği için doğru olanı ısrarla anlatmanın bir gün faydalı olacağına inancımı koruyayım. Birbirimizi anlamazsak, birbirimizi dinlemezsek, sadece istediğimizi görürsek vay halimize ki vay vay.

  Birileri. - Clear

  Birileri sadece duymak istediklerini duymaya alışmakla kalmamış,okuduğunda da anlamak istediği gibi anlamaya başlamış.Felaket!

  eladeniz. - Clear

  "..gün gün gezi Parkı eylemlerine destek blançosu çıkartıldı" diye devam eden cümlenin ardışık olarak da rakamlarla "en çok 18 000,günlük ortalama 4 000" diye belirlenmesi,sence havai uçuşla Adana'ya atlanması mı oluyor? Ayan beyan Gezi parkı'ndan bahsediyor. Üstelik Adana için verilen o 98 000 rakamı da "neredeyse bir aylık toplam" diye bangır bangır belirtilmiş.Ne dersin? Hangimizin tavsiyeye ihtiyacı var?

  Jade(yeşim) Okuduğundan neleeeer neler Anlamış(!),Empirik cchappulcu! - Clear

  Haberde,Taksim'de bir günde toplanan en yoğun kalabalıktan,bunun da 18 bin kişi olduğundan bahsediyor.Günlük ortalamanın ise 4 bin olduğunu belirtiyor.Adana ile ilgili 98 bin kişilik katılımın ise toplam bir aylık blanço olduğunu belirtiyor.Yaaa,Jade(yeşim) kardeşim,güzel bayan(öyle olduğunu sanmak istiyorum),sen istersen "okuduğunu anlamak" konusunu yeniden bir gözden geçir.Sonra haberi dikkatlice bir kez daha oku! You call yourself "cchappulcu",all right,you're free.Fakat ben empirik değerlendirmelerden çok bilimsel değerlendirmeleri dikkate alırım.Zira empirik değerlendirmeler yapılırken duygusal ve tarafgir davranışların egemenliğine çok tanık oldum.Örneğin,kazlı çeşme mitingi için de taa Avcılar'a kadar yollarda birikip meydana sığamayan milyonlardan bahsedenler de var ama Boğaziçi Ü.bilimsel hesaplaması 295 bin(dikkat edersen ben de zaten bu rakamı dikkate aldım) olup aynı teknikle hesaplanan 18 binden kat kat fazladır.Elmayla armut kıyaslanmaz.Havuz hesabından önce bunu öğrenmek lazım.Yalan mı?

  İstanbulla doğru orantı kuracak olursak 750.000 kişi - utkutansug

  Yaklaşık 1,8 milyon nüfuslu Adana'da 94 bin kişinin "sokakta aktif katılım sergilemesi" nüfusun %5ine tekabül eder. Yani 15 milyonluk İstanbul'da 750.000 kişinin katılımı anlamına geliyor. Üstelik mitinge değil gaz bombası yemeyi yaralanmayı göze alarak.

  okumayazma - eladeniz

  Hani nerde onbinler diyen arkadas, insanlarin matematik bilgisini sorgulamissin ama kimse Taksimde 18 bin kisi var dememis. Baslikta da Adana diye belirtiyor. Elestiri yapmadan saldirmadan once bir sakin sakin dusun bakalim...

  Polis hesapları - buendia

  "Taksim'de en büyük kalabalık 18000"miş, bir akıllı siz kaldınız memlekette. Demek üç beş kişinin yaptığı eylemeler 20 gün sürmüş, üç beş kişi için diğer illerden istanbul'a polis taşınmış, demek o yüzden polis bir türlü ne yapacağını bilemeden oraya buraya saldırmış, demek o yüzden Tayyip Erdoğan sinir krizlerine girmiş geceler boyu uykusuz kalmış. Demek sayı yüz bini bulsa devrim olacak. Allahtan kafaları çalışmıyor bu adamların.