Adana Valisi: Kavas dememişim, gavat demişim!

Adana Valisi: Kavas dememişim, gavat demişim!
Adana Valisi: Kavas dememişim, gavat demişim!
Adana Valisi: 'Kavas demiş olabilirim' dedim ama sonradan gelip görüntüleri izledim ve orada görülüyor, duyuluyor; öyle bir kelime ağzımızdan çıkmış

10 Kasım törenlerinde kendisini protesto eden bir vatandaşa söylediği ‘gavat’ sözüyle büyük tepki toplayan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, "Evet maalesef, istemeden ağzımızdan çıkmış bir kelimedir. Herkesin şunu bilmesini istiyorum. O sözcüğü, orada bulunan halka karşı sarf etmiş değiliz. O küfürbaz şahsa yöneliktir o söz" dedi.

Vatan gazetesinden Murat Çelik, önceki gün Adana’daki 10 Kasım törenlerinde yaşanan gerginlikle ilgili telefonda, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’la görüştü:

- Sayın Vali, gerçekten o “G” ile başlayıp “vat” diye biten sözü söylemediniz mi? “Kavas” mı dediniz gerçekten?
- Sıcağı sıcağına, o yoğun program içinde bana sorulduğunda “Kavas demiş olabilirim” dedim ama sonradan gelip görüntüleri izledim ve orada görülüyor, duyuluyor; öyle bir kelime ağzımızdan çıkmış.

Adana Valisi kendini savundu: Kavas demiş olabilirim


- “G” ile başlayan o küfür ifadesi yani...
- Evet maalesef, istemeden ağzımızdan çıkmış bir kelimedir. Herkesin şunu bilmesini istiyorum. O sözcüğü, orada bulunan halka karşı sarf etmiş değiliz. O küfürbaz şahsa yöneliktir o söz.
Adana Valisi: O gavatı bana getirin

- Ama İçişleri Bakanı dahil herkesin görüşü, “ne olursa olsun böyle bir ifade kullanmamanız gerekirdi” şeklinde...

- Bakanımızın değerlendirmesine saygı duyuyoruz tabii. Ancak olayı şartları içinde değerlendirmek lâzım. Bakan Bey ile görüştüm telefonda. Kendisine de izah ettim.

- Hakkınızda bir inceleme mi başlatıldı? Müfettiş görevlendirildi mi?

- Bilemiyorum. Bize intikal eden bir şey yok. Biz de müfettişlik yaptık. Müfettiş görevlendirilse, verecek cevabımız var. 

Halaçoğlu: Adana Valisi müfettişken Erdoğan'ı akladı- Peki, “Her şeye rağmen o sözü söylememeliydim” diyor musunuz?
- Bakın orada istifa sloganları ve yuhalamalara bile el sallayarak, tebessüm ederek cevap verdim. Sonra makam aracıma bindim, aracın önünü kestiler. İçlerinden biri, “Seni atayan Tayyip’in de, senin de...” şeklinde sinkaflı küfür etti. Sonra da, “Şerefsiz, Allah belanı versin” dedi. O anda, o asabiyet içinde, ağır tahrik nedeniyle bir sürçü lisan etmişiz. Yani durduk yerde olan bir şey değil. Sayın Başbakanımız’a ve şahsıma ana avrat küfür edilmesi üzerine, tamamen o küfürbaz şahsa yönelik kullandık o ifadeyi.

- O zaman , “Bir vali o ifadeyi kullanmamalıydı” görüşüne katılmıyorsunuz?

- Biz de etten kemikteniz. Hiç hak etmediğimiz bir tavır. Olayı anlattım. Ortada bir küfürbaz adam var. Şimdi de kayıp, bulamıyoruz. Ama o koşullarda, o sözleri işitip peygamber sabrı gösterebilecek biri varsa, ben de tanımak isterim o insanı. “Böyle olmamalıydı” diyenlerin kaçta kaçı o koşulları yaşadığında sessiz kalabilirdi merak ediyorum. Allah aşkına biraz empati... Şimdi herkes oturmuş reçete yazıyor. Bize doktordan ziyade, damdan düşen lâzım. Belki o zaman durumumuzu anlayabilirler.
Hükümetten ilk 'gavat' açıklaması

- Bu sözlerinizden anladığım, özür dilemek gibi bir düşünceniz yok...

- Elbette üzgünüz tabii ki. Ama öncelikle bize yapılanın görülmesi gerekmiyor mu? Orada devletin, hükümetin temsilcisi olarak bize ve Başbakan’a yapılan hakaretin de bir empati yapılarak algılanması lâzım.
Adana Valisi'ne 'hakaret'ten toplam 1692 lira ceza


  http://www.radikal.com.tr/1160338116033826

  YORUMLAR
  (26 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Cevat demiştir bence - korel dolunay

  Ya ben evde oturuyordum o sırada , TV açıktı , birden bir ses duydum CEVAT diye bağırdı biri . Sandım ki epeydir görmediği bir arkadaşını gördü sokakta arabayla giderken , şaka olsun diye alın bu CEVAT ' I dedi . Valla ben kavas duymadım , zaten o lafı ancak yurt dışında bizim elçiliklerin önünde duyarsın olsa olsa . Orada bile geçerken naber kavas denmez yani değil mi .

  Çok kavassın Sayın Vali - mlylmz

  Kavas desen ne olur, kavat desen ne olur? Ne dediğini bilmedikten sonra.

  Ne dediğinin farkında değil... - citizen

  Bay Hüseyin Avni Coş.., yani ne dediğini bilmiyorsun netice olarak. Bu ne kadar geçerli bir mazerettir.

  bu rezil günleride mi görecektik - demlicay2011

  valilik kurumu ne işe yarar memur kontrol sistemi. fakat pahalı bir sistem. tirilyonların aktığı merkeziyetçi bir sistem. yetimin hakkının yendiği haram yerler anlarsa tabiki. alman olmasa açsını aç işte yayınlayında millet okusun. açlık nedir. alman nedir? işinize gelmiyor mu yoksa. matmaanızın yüzde 90 ı alman teknolojisi mürekkebinizde bilmiyor zannetmeyin beni.

  Vali Bey! - sblgngr

  Sen Türkiye Cumhuriyeti'nin Valisisin. Denetim yaparak akladığın birisi başbakan olduğunda sana teşekkür olarak bu makamı layık olmadığın halde hediye etmiş bile olsa Valisin. Orada sözünün eri olmak zorundasın. Evinde karına yalan söyle. Onu kandır ,aldat. Ama o makamda yalan söyleyemezsin. Ivırıp kıvıramazsın. Hakaret edemezsin. Ya siz, size oy verip o makama getiren insanlara hiç mi saygı duymuyorsunuz? Sürekli aptal bunlar yuttururum tavrı içindesiniz. Utanmıyor musunuz o gariban , cahil ve saf insanlardan.

  GÜNAYDIN - pispor

  Vali devlet olarak vatandaşına "Kavat"dediğini itiraf etmiştir

  aa demişim valla - eminbilmez

  Aklıma Vizonteleden sezgin geldi; -Vatandaşa Gavat mı dedin vali?? -yok vallahi gavas dedim.. -doğru söyle lan, bak kameralar çekmiş? -dur bi bakim belkide demişimdir? -aa vallahi ben söylemedim zannediyordum, hi hi hii -ee üstündende zaman geçince.. -vallahi söylememiş olsam bu kadar aklımda kalmazdı hee he