Adana Valisi kendini savundu: Kavas demiş olabilirim

Adana Valisi kendini savundu: Kavas demiş olabilirim
Adana Valisi kendini savundu: Kavas demiş olabilirim
Adana'daki 10 Kasım törenleri sırasında kendisini protesto eden vatandaşa 'getirin o gavatı' dediği kameralara yansıyan Vali Coş kendini savundu: Kavas demiş olabilirim.

Adana'da 10 Kasım Töreni sırasında yaşananlar hem kentte hem de sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş da, gergin geçen Atatürk Anıtı'ndaki törende yaşananlar konusunda DHA muhabirinin sorularını yanıtladı ve, "Ben gavat kelimesini kullanmam. Kavas demiş olabilirim" dedi. Bu kelimeyi de 'yürüyen, hizmet eden, gezinen adam' anlamında söylediğini ve sık kullandığını belirtti.Sözlüklerde, 'kavas' kelimesinin 3 ayrı anlamına yer veriliyor. Bunlar, "Elçilik veya konsolosluklarda görev yapan hizmetli", "Banka, patrikhane, otel vb. yerlerde hizmetli veya koruma görevlisi", "Elçilik ve konsolosluklarda koruma görevlisi."

"MİTİNG YERİ Mİ?"
Vali Hüseyin Avni Coş, törende günün anlam ve önemine yakışmayan, tahrik ve provokasyon olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Orayı bir ayrışma yeri, bir hesaplaşma yeri, bir siyasi arenaya çevirmeye çalışmak en başta Aziz Atatürk'ün hatırasına saygısızlıktır. Bunu yapanları kınıyoruz. 10 Kasım tören yeri miting yeri midir? Sadece belli insanların mı gelmesi lazım? Diğer insanların da oraya gelip de Atatürk'e saygısını sunması yanlış mı oluyor? Günün anlam ve önemine yakışmayan bir tahrik ve provokatif bir faaliyet oldu. Faillerini kınıyoruz. Bu tür etkinlikleri inşallah birlik ve beraberliği sağlamaya yönelik olarak değerlendiririz. İnsanların varsa başka şahıslarla bir hesabı, açıklayacağı bir düşünce, onun yeri ve zamanı Atatürk'ü anma töreni yeri değildir."

Adana Valisi: O gavatı bana getirin

ROZET DAĞITILDI
29 Ekim Çelenk Koyma töreni sırasında Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın adı yazılı Atatürk rozeti dağıtılmasına müdahale etmesi nedeniyle başkanvekili ile yaşanan gerginlik ve bu anma töreninde Valiliğin benzer bir rozet dağıtması konusundaki soruyu da yanıtlayan Vali Coş, şöyle konuştu:

"O gün 'Daha yapacak çok işimiz var' yazan siyasi propaganda yapılan bir stant açılmıştı. Medya onu görmedi. Orası bunun yeri midir? Rozette isim yazıyordu. Bizim dağıttığımız rozetlerde isim yazmaz. Benim adım yok. Adana Valiliği olarak dağıtıldı. Kim şahsi popülaritesini artırmak için kamu kaynaklarını kullanıyor ise bunun adı fırsatçıdır."

PARMAK İŞARETİYLE TALİMAT
Adana'da 10 Kasım Atatürk'ü anma törenlerinde yuhalanıp, protesto edilen Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un "Allah belanı versin diyen o gava." diye tepki gösterdiği kişiden başka bir kişiye daha parmak işareti yaparak, polislere alınması için talimat verdiği görüntülerde yer aldı.

Bu görüntülerde Vali Coş, protestolar arasında makam otomobiline binmeden önce 'Vali istifa', ' AKP 'li Vali istemiyoruz' diye bağıranları selamlarken, aynı anda parmak işaretiyle bazı kişileri de polislere gösteriyor. Bunun üzerine koruma polisleri, refüjde bekleyen bir kişiye doğru hamle yapıyor. Vali Coş, polislerin yanına geldiği kişiyi işaret etmeyi sürdürüp, "Seninle görüşeceğim" diyor. Valinin hedef aldığı kişi ise "Görüşecekseniz, gelin burada görüşelim. Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin bir vatandaşıyım. Lütfen! Ayıp oluyor" diye karşılık veriyor ve kalabalığın tepkisi üzerine polisler bu kişinin yanından ayrılıyor.

DHA - Orhan Apaydın


  http://www.radikal.com.tr/1160011116001127

  YORUMLAR
  (27 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Lütfen üzerine gitmeyin Avniciğimin - hümanıstanbul

  Ben oradaydım..."Gavat" demedi,"Gavas" da demedi,"Kanas" dedi ,hatta "Sınaypır" dedi...

  Bazıları detay sever... - serseriser

  Bazıları detaylı konuşur... Valimiz de "Kavas" yani "Bana Elçilik veya konsolosluklarda görev yapan hizmetliyi getirin" demiş... Ben de eşimden çay isterken "Balıkesir Gönen nüfusuna kayıtlı, Mustafa'dan olma, Melahat'ten doğma, 1966 doğumlu 3 kızkardeşin en küçüğü Ayten bana bir çay getirir misin?" diyorum, ne var bunda?...

  Valim olmadan asla... - serseriser

  Valime inanıyorum... Çünkü bazen gözler, bazen dudaklar, bazen de manalı bıyıklar asla yalan söylemez...

  kavas vali - elifarzella

  ya bak zaten her şey ortada, bari tüy dikmeyin. sinirlendim dedim insanlık hali deyin. en azından her şey ortadayken kıvırmaya çalışmayın, hayatınızda bir kez dürüst olmayı deneyin ya

  vali kaymakam mufti kuftilerin durumu bu - radi11

  zaten bu makamlarin hepsi artik fuuzlidir. ve de demokratik sivil bir toplumda yeri olamazlar. egtimlerinin ne oldugunu da goruyoruz.

  Erdoğan'ın atamadığı vali...! - bektasoglu1975

  Erdoğan'ı İstanbul belediyesi yolsuzluk dosyasından aklayan mülkiye başmüfettişi olarak korunan bir adamdır. Kendisi de buna güvenerekten Erdoğan'ın başına bela olmuş, gittiği her yerde yarattığı skandallarla faydadan çok zarar vermiştir Erdoğan'a... Makamında vatandaşa işkence yaptırmaktan tutun da, kadın doktora tecavüze yeltenirken köylü tarafından kovalanmasına kadar sicili kabarık, kısa boyu konusunda da son derece kompleksli bir zat.

  yedirmem - drozer

  Valinin ne yaptığı ortada. Gavat mı dedi, kavas mı dedi gibi tartışmalara girip, vali gibi komik durumlara düşmeye gerek yok. Merak ettiğim, birileri çıkıp, "yedirmeyiz." diyecek mi? Baştan söyleyeyim, bunu zaten kimse yemez. Muhafazakarlığınıza, ahlakınıza sığdırıyorsanız, alın sizin olsun, afiyetle yiyin.