Adana Valisi: O gavatı bana getirin

Adana Valisi: O gavatı bana getirin
Adana Valisi: O gavatı bana getirin
Adana'daki 10 Kasım törenleri sırasında Vali Hüseyin Avni Coş vatandaşlar tarafından protesto edildi. Protestolar üzerine öfkeyle makam aracından inen Coş 'Allah belanı versin' diyen bir vatandaş için 'O gavatı bana getirin" dedi.

Atatürk 'ün ölümünün 75. yılı anma töreni sırasında, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ile vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı.

Anma programı kapsamında, Adana Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Garnizon Komutanlığı ve siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri tarafından Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Bayrağın yarıya indirilmesinin ardından sloganlar atan bazı vatandaşlar, tören alanından ayrılmakta olan Vali Coş'u istifaya çağırdı. Vali Coş, bu sırada bir vatandaşa 'un bu sırada bir vatandaşı parmağıyla işaret ederek ‘seninle konuşacağım’ dedi. Vatandaş da Vali’ye ne konuşacaksanız şimdi konuşalım’ şeklinde cevap verdi. Makam aracına binen Coş'un korumaları "Vali istifa" şeklinde slogan atan vatandaşlardan birini gözaltına almak istedi. Grup üyeleri ile polis arasında arbede yaşandı.

Aracıyla uzaklaşan Vali Coş bu sırada aracından inerek vatandaşların olduğu bölüme doğru yöneldi. Vali’nin bu sırada "Allah belanı versin diyen o gavatı bana getirin" dediği duyuldu. Grup üyeleri ile polis arasında arbede yaşandı. Daha sonra valilik korumaları alandan ayrıldı.

CHP ’Lİ ÖZGÜMÜŞ POLİSLE TARTIŞTI
Alana gelen çevik kuvvet ekipleri de yolun trafiğe kapatıldığı uyarısında bulunarak vatandaşlardan kaldırıma çıkmalarını istedi. Polis ekipleri ile vatandaşlar arasında gerginlik devam ederken, CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, kendisine saygısızlık yaptığını ileri sürdüğü polis amiriyle tartıştı.

Vatandaşa 'gavat' diyen Vali kendini savundu: Kavas demiş olabilirim

Vatandaşların araya girmesi üzerine parka geçen Özgümüş, gazetecilere yaptığı açıklamada, herkesin şiddete başvurmadan demokratik hakkını kullanabileceğini ifade ederek, polis amirinin kendisine yönelik davranışlarını "terbiyesizlik" olarak değerlendirdi.

Özgümüş, "Vatandaş damokratik hakkını kullanıyor ve slogan atıyor. Polis terbiyesizce hareketlerde bulunmaya başlayınca gereken cevabı aldı. Herkes haddini bilecek. Bilmezse ben bildiririm" dedi.

Öte yandan, polis ekipleri anma programına gelen vatandaşlara Adana Valiliğince hazırlanan ve üzerinde "Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır" ifadesi yer alan Türk bayraklı rozet dağıttı. (Radikal, ajanslar)