Adana Valisi: O gavatı bana getirin

Adana Valisi: O gavatı bana getirin
Adana Valisi: O gavatı bana getirin
Adana'daki 10 Kasım törenleri sırasında Vali Hüseyin Avni Coş vatandaşlar tarafından protesto edildi. Protestolar üzerine öfkeyle makam aracından inen Coş 'Allah belanı versin' diyen bir vatandaş için 'O gavatı bana getirin" dedi.

Atatürk 'ün ölümünün 75. yılı anma töreni sırasında, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ile vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı.

Anma programı kapsamında, Adana Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Garnizon Komutanlığı ve siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri tarafından Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Bayrağın yarıya indirilmesinin ardından sloganlar atan bazı vatandaşlar, tören alanından ayrılmakta olan Vali Coş'u istifaya çağırdı. Vali Coş, bu sırada bir vatandaşa 'un bu sırada bir vatandaşı parmağıyla işaret ederek ‘seninle konuşacağım’ dedi. Vatandaş da Vali’ye ne konuşacaksanız şimdi konuşalım’ şeklinde cevap verdi. Makam aracına binen Coş'un korumaları "Vali istifa" şeklinde slogan atan vatandaşlardan birini gözaltına almak istedi. Grup üyeleri ile polis arasında arbede yaşandı.

Aracıyla uzaklaşan Vali Coş bu sırada aracından inerek vatandaşların olduğu bölüme doğru yöneldi. Vali’nin bu sırada "Allah belanı versin diyen o gavatı bana getirin" dediği duyuldu. Grup üyeleri ile polis arasında arbede yaşandı. Daha sonra valilik korumaları alandan ayrıldı.

CHP ’Lİ ÖZGÜMÜŞ POLİSLE TARTIŞTI
Alana gelen çevik kuvvet ekipleri de yolun trafiğe kapatıldığı uyarısında bulunarak vatandaşlardan kaldırıma çıkmalarını istedi. Polis ekipleri ile vatandaşlar arasında gerginlik devam ederken, CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, kendisine saygısızlık yaptığını ileri sürdüğü polis amiriyle tartıştı.

Vatandaşa 'gavat' diyen Vali kendini savundu: Kavas demiş olabilirim

Vatandaşların araya girmesi üzerine parka geçen Özgümüş, gazetecilere yaptığı açıklamada, herkesin şiddete başvurmadan demokratik hakkını kullanabileceğini ifade ederek, polis amirinin kendisine yönelik davranışlarını "terbiyesizlik" olarak değerlendirdi.

Özgümüş, "Vatandaş damokratik hakkını kullanıyor ve slogan atıyor. Polis terbiyesizce hareketlerde bulunmaya başlayınca gereken cevabı aldı. Herkes haddini bilecek. Bilmezse ben bildiririm" dedi.

Öte yandan, polis ekipleri anma programına gelen vatandaşlara Adana Valiliğince hazırlanan ve üzerinde "Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır" ifadesi yer alan Türk bayraklı rozet dağıttı. (Radikal, ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/1159982115998235

  YORUMLAR
  (35 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  vali coş'kusu - genco940

  soyadından etkilenmiş olacakki son zamanlarda önüne gelene çoşuyor. Bu da mutlaka dayanağından olsa gerek. Söylenen her şeyi emir telakki eden evet efendimciler sağa sola sataşmaya özen gösterir oldu. Getirin o gavatı, delikanlıysan kendin alsana denen mefhum var, neden onu bunu alet ediyorsun ki. Valilik bu ise oraya en çok yakışan ananıda al git diyen zihniyetin ta kendisidir. Nede olsa Üzüm üzüme baka baka kararır.

  KAVAS - Adaletsiz Adalet

  Şuayip'tir. Ne yapsa yeridir.

  ... - noelon

  bu zihniyet kendisine yakışanı yapmıştır... bu kelimeler, küfürler, hakaretler, aşağılamalar, küçümsemeler, yalan, riya ve ihanet ne de çok yakışıyor ağızlarına... kendileni kaybedip bir an olsun maskeleri düşünce hepsinin gerçek yüzü, kişilikleri ve karanlık fikirleri ortalığa saçılıveriyor... en yetkilisinden en alt kadamesine kadar...

  Gözleri vardır - vancetti

  Gözleri vardır görmezler. Uyanın be artık, işte sizin yöneticileriniz bu adamlar. Coş'mudur Caş'mıdır. Kendisini Adana'nın sahibi, halkını da uşağı gibi görüyor.

  ŞUAYİP - sabahtufani

  ince ince Yasemin'in Şuayip'ine bak hele. Beliki Şuayip Bey bir kaç dönemdir valilerin millet vekili-nasıl milletin vekilileriyse artık- bakan olduğunu görünce o da siyasete ısınma turu yapıyor. Ayrıca tavrından liyakatla oralara gelmediği beli biraz onun etkisi de var, onun için terazinin kefesini dengeleyemiyor, kendince statüsünü kullanmaya çalışıyor, ey devlet geleneğinde de var ya devlet büyüklerine saygı gösterecen, gelin bakın Şuayip de devlet büyüğü peh.

  devlet - hükümet - drozer

  Hükümet ile devleti ayırmayı 90 yıldır öğren(e)medik. Bu nedenle "bir ilin en büyük mülki amiri" şeklinde havalı bir tanımı olan vali aslında bir posta erinden farksız bir pozisyondadır. Vali, herhangi bir belirlenmiş kritere bağlı olmadan, hükümet tarafından tamamen keyfi bir biçimde merkeze alınır, ili değiştirilir, başka göreve verilir. Dolayısıyla neredeyse hiçbir insiyatifi, yetkisi yoktur. Sadece hükümetin değil, iktidar partisinin mebuslarının da emrindedir. Bir vali, eğer bir milletvekilinin akrabasıysa bir kasabı bile cezalandıramaz. Cezalandırmaya kalkarsa, iki gün sonra gelen emirle tekrar açar, sonra da o kasabın önünden bir daha geçemez (bu gözlemlenmiş bir olaydır). Eh, böyle bir pozisyonu kabul eden, valiliği meslek edinenlerden genelde ne beklenebilir? İçlerinden vatandaşa "gavat" diyen, "seninle sonra görüşeceğiz." diye tehdit edenlerin çıkması çok doğal değil mi?

  Çoşan Vali - Atölye

  Vali; Arapça bir kelime olup koruyucu, muhafız, yakın biri, vasi anlamındadır. Peki bu çoşan yani, ahlak sınırlarını aşarak vatandaşa hakaret eden Hüseyin Avninin hangi özelliği bu kelimenin anlamına uygun düşüyor?