Adana'da 22 çocuğa daha hapis

Adana'daki 'çocuk koğuşu' genişliyor. Nevruz gösterilerinde polislere taş ve misket attıkları, panzerlere zarar verdikleri öne sürülen 12-17 yaşlarındaki 11 çocuğa üç buçuk yıl ila dört yıl sekiz ay, 11 çocuğa da dörder yıl üçer ay ile altışar yıl dörder ay arasında değişen hapis cezaları çıktıAdana’da 21 Mart 2008 tarihinde 50 ve 100’er kişilik gruplar korsan gösteri yaptı. Öcalan lehine sloganlar atan çocuklar, polis memurlarına taş ve sapanla cam misket attı. Bir polisin yaralandığı gösterilerde yaşları 12 ile 17 arasında değişen 11 çocuk gözaltına alındı. Dördü bir süre tutuklu kalan çocuklar hakkında, Özel Yetkili Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘PKK adına suç işlemek, örgütün propagandasını yapmak, yaralama’ suçlarından açılan dava dün karara bağlandı.
Mahkeme 16-17 yaşlarındaki S.B., İ.Y., A.E., G.G., A.E., C.A. ve U.C.’ye dörder yıl sekizer ay 20’şer gün hapise cezası verdi. 12- 15 yaşlarındaki M.C., K.A., M.E.O. ve Ö.O. ise, aynı suçlardan üçer yıl altışar ay 15’er gün hapis cezasına çarptırıldı.
Yine Adana’da 22 Mart 2008’de yola barikat kurup, lastik yaktıkları, PKK lehine slogan attıkları öne sürülen 11 çocuk için de Özel Yetkili Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar çıktı. 17 yaşındaki K.T. , H.T., B.E. ve S.K. ve 15 yaşındaki Ö.S. ‘PKK örgütü adına suç işlemek, örgütün propagandasını yapmak’ suçlarından beşer yıl sekizer ay, 16 yaşındaki M.T. ve 15 yaşındaki Ö.K. altışar yıl dörder ay, 16 yaşındaki H.I. dört yıl beş ay, 14 yaşındaki A.Ö. ile 15 yaşındaki Z.U. ve F.Ö. de dörder yıl üçer ay ceza aldı.
İHD: Üç ayda 26 çocuk ceza almıştı
İHD Adana Şube Başkanı Ethem Açıkalın, Adana 6, 7 ve 8. Ağır Ceza Mahkemeleri’nde geçen yılın kasım, aralık ve 2009’un ocak ayı itibarıyla 26 çocuk için ‘örgüt adına eylem yapmak ve örgüt propagandası’ suçundan hapis verildiğini açıkladı. (dha)