Adana'da bir TIR dolusu bomba ele geçirildi

Adana'da bir TIR dolusu bomba ele geçirildi
Adana'da bir TIR dolusu bomba ele geçirildi
Adana polisinin, 'yüklü miktarda uyuşturucu getirileceği' ihbarı üzerine takibe aldığı Konya plakalı TIR'da arama yapıldı. Ancak dorsesi açılan TIR'da uyuşturucu değil, adeta bir 'cephanelik' bulundu.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Radikal.com.tr – Adana’da bir TIR dolusu, roket atar, füze, bomba ve silah ele geçirildi. TIR şoförü gözaltına alındı. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, TIR'da bin 200 roket başlığı ele geçirildiğini açıkladı.

Adana polisi, sabah saatlerinde yüklü miktarda uyuşturucu getirileceği ihbarı üzerine Metal Sanayi'ndeki bir işyerine baskın yaptı. Takibe alınan Konya plakalı TIR, sanayi sitesine gelince durdurulup narkotik köpeklerle arama yapılmak istendi. Ancak dorsesi açılan TIR'da adeta bir cephanelikle karşılaşıldı.

Roket, füze, el bombası ve çeşitli çap ve markada silah olduğu ileri sürülen TIR'ın çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı. Terörle Mücadele Şubesi ve Bomba imha ekiplerinin kontrolünde TIR, eskortlarla Şakirpaşa Polis Merkezi'ne götürüldü. Merkezin çevresinde de önlem alan polis, buraya kimseyi yaklaştırmadı. TIR'ın burada boşaltılıp, silahların envanterinin çıkartılacağı öğrenildi.

İsmi açıklanmayan TIR şoförü gözaltına alınırken olayla ilgili çok yönlü soruşturma başlatıldı.

Bu arada Adana'da ele geçirilen mühimmat ve patlayıcılar ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. Üst düzey bir Emniyet yetkilisinin Radikal'e yaptığı açıklamaya göre, ihbar üzerine TIR'da yapılan aramalarda 935 adet füze başlığı, 10 adet roket borusunun da yer aldığı çok sayıda patlayıcı ve mühimmat ele geçirildi. 

Aynı yetkili, patlayıcıların kimler tarafından taşındığı ve nereye gittiği ile ilgili sorumuza ise, "Şu anda iki kişi yakalandı ve bize ulaşan bilgilere göre sorguları devam ediyor. Bu kişilerden biri TIR şoförü, diğeri ise tornacı. Şahıslar kimler tarafından bunların gönderildiğini bilmediklerini söylüyor. Detaylar ilerleyen günlerde sorguların da tamamlanmasının ardından ortaya çıkacaktır" yanıtını verdi. 

Radikal'in ulaştığı bilgiye göre cephane yüklü TIR'ın rotasının Suriye olduğu düşünülüyor. İstihbarat ve emniyet yetkilileri şu anda TIR'ın kimler tarafından gönderildiği, nereye ve kime teslim edileceği üzerine yoğunlaşmış durumda.