Adana'da çöplüğe karşı yürüyecekler

Adana'da çöplüğe karşı yürüyecekler
Adana'da çöplüğe karşı yürüyecekler
Adana'da merkez Sarıçam İlçesi'ndeki şehir çöplüğünün kaldırılması için yarın 'Çöplüğü Hayır' eylemi düzenlenecek.

RADİKAL - Adana Kent Konseyi Başkanı Avukat Yusuf Özer, çöplüğün kaldırılması amacıyla yapılacak yürüyüşün Kozan Yolu üzeri Aksoylar Cami önünden saat 12'de başlayacağını belirterek, çevreye duyarlı tüm vatandaşları katılmaya davet etti. Katılımcıların ellerinde süpürge taşıyarak tepkilerini dile getireceğini vurgulayan Yusuf Özer, 'Sofulu Çöplüğü' olarak bilinen Adana Şehir Çöplüğü'nün Seyhan Gölü yakınında, iki üniversite, yeni şehir stadı ve binlerce konutun inşa edildiği bölgeden en kısa sürede kaldırılması gerektiğini belirtti.

Geçmiş belediye yöneticilerinin hatalı uygulaması ile Adana'nın gelişmeye açık ve şehrin cazibe merkezi durumundaki Sarıçam'ın çöplüğe 'mahkum edildiğini' vurgulayan Özer, Sarıçam Gönüllüleri Derneği'nin şehir çöplüğünün kaldırılmasıyla ilgili hukuki süreci başlattığını açıkladı. Özer, şöyle konuştu:

"Hukuki süreç başladı ve kesinlikle halkın menfaati doğrultusunda çöplüğün kaldırılması kararıyla sonuçlanacak. Ancak mevcut Büyükşehir Belediye yönetiminin bu konuda mahkemeden de önce karar almasını sağlamak istiyoruz. Bu anlamda halkımızın kararlılığını ortaya koymak için çevreye, doğaya ve insan sağlığına duyarlı tüm Adanalıları 12 Aralık Cumartesi günü saat 12'de Kozan Yolu üzerinde Aksoylar Camii önüne bekliyoruz. Özellikle kadınlarımızı ellerinde süpürgeleriyle eyleme katılmaya çağırıyoruz."

YENİ ÇÖP FABRİKASI'NIN YERİ OSB'DİR

Yusuf Özer, Adana'nın şehircilik açısından gelişime açık tek bölgesi olan Sarıçam'daki şehir çöplüğünün Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'ne taşınmasını teklif ederek "Çöplüğün kaldırılacağı en ideal mekan Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'dir. Orada yüzlerce fabrika var. Çöp fabrikasının da aynı bölgede bulunması oranın değerini artıracaktır. Ayrıca orada zaten bu iş için ayrılmış uygun bir alan mevcuttur" diye konuştu.
DHA