Adana'da işlerine son verilen otobüs muavinleri eylem yaptı

Adana'da işlerine son verilen otobüs muavinleri eylem yaptı
Adana'da işlerine son verilen otobüs muavinleri eylem yaptı
Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) 'özel halk otobüslerinde muavin çalıştırılamayacağı'na ilişkin 9 Aralık 2009'da aldığı karar, bugün uygulanmaya başlandı. Karar nedeniyle işsiz kalan 578 muavin, işlerine dönmek için belediye önünde eylem yaptı.

RADİKAL - İnönü Parkı'nda toplanan muavinler, taşıdıkları döviz ve attıkları sloganlarla özel halk otobüslerinde muavin uygulamasının kaldırılmasına tepki gösterdi. Alkış ve ıslıklarla yaklaşık 300 metre ilerideki Adana Büyükşehir Belediyesi hizmet binasına yürüyen muavinler, belediye yetkilileriyle görüşmek istedi.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde konuşan muavinlerden Taner Gürgen, "Bugün 578 muavin ekmeğinden oldu. Ailemiz perişan edildi. Biz ne yapacağız? Soruna çözüm bulunsun" dedi. Üniversite öğrencisi olduğunu ve yarı zamanlı olarak otobüs muavinliğini yaptığını söyleyen Kamil Güleç ise, "Bu kadar insan ne yapacak? Zaten şehirde işsizlik diz boyu. Biz nasıl geçineceğiz? Sesimizi duyun" diye konuştu.
Aralarında temsilci seçip yetkililerle görüşen muavinleri belediye önünde bekleyişi sürüyor.
DHA-Yusuf BAŞTUĞ