Adana'da Rekor Sıcaklık

Adana'da Rekor Sıcaklık
Adana'da Rekor Sıcaklık
Avrupa'yı kasıp kavuran sıcaklık Türkiye'de de etkisini gösteriyor. Adana ve Osmaniye'de rekor sıcaklık artışı bekleniyor. Adana ilinde hafta başından itibaren daha fazla hissedilecek olan sıcaklıklara karşı yetkililer, güneş çarpması, ısı krampları ve ısı bitkinliğine karşı yurttaşların dikkatli olması gerektiğini söylüyor.

Avrupa ile birlikte Hindistan, Pakistan, İran ve Irak olmak üzere bölge ülkelerini etkileyen sıcak hava dalgası Adana’da da etkisini göstermeye başladı. Adana’da hissedilen sıcaklığın 60 dereceyi bulmasından endişe ediliyor. Parklarda bulunan termometrelerin 40 derece olarak ölçtüğü hava sıcaklığı saat 10.00’da otomobil termometrelerinde 47 dereceye ulaştı.

HİSSEDİLEN SICAKLIK 50 DERECE

Adana’da bugün gerçekleşmesi beklenen hava sıcaklığı, şimdiye kadar yaşanmış en yüksek sıcaklığın 4 ile 6 derece üstünde olacak. Beklenen nem ile hissedilen sıcaklık ilçelere göre 50- 60 derece arasında değişiklik gösteriyor.

Türkiye genelinde etkili olan sıcak hava dalgası, Çukurova bölgesinde hafta başından itibaren daha fazla hissedilecek. Adana’da haftanın ilk gününde gölgede 38- 40 derece arasında sıcaklık bekleniyor. Yüzde 80 nem beklenen Adana’da, öğle saatlerinde yüzde 50 nem gerçekleşse dahi insan vücudunda hissedilen sıcaklık 50 ile 60 derece arasında olacak.  En sıcak ilçelerin merkezde Çukurova ve Seyhan, kırsal bölgede İmamoğlu ve Ceyhan olması bekleniyor.