Adana'da Reyhanlı alarmı

Adana'da Reyhanlı alarmı
Adana'da Reyhanlı alarmı
Emniyet istihbaratın Adana'da bombalı araç olduğuna dair ihbar yazısı yazdığı iddia edildi. Dün Adana'da bütün araçlar didik didik arandı.

Adana’da ‘bomba yüklü araç dolaşıyor’ ihbarı alan polis dün alarma geçti. Bomba yüklü aracın, Hatay’ın Reyhanlı ilçesini kana bulayan saldırılarda kullanılanla aynı model olduğu ileri sürüldü.
Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’nca iki gün önce Adana’ya gönderilen ‘çok gizli’ yazısında, Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki patlamalarda kullanılan araçların ikizinin şehre girmiş olabileceği belirtildi. İstihbarat raporları üzerine, Adana Emniyetin Haber Merkezi’nden telsiz anonsları yapılarak, “Nokta nöbeti tutan görevlilerimizin, daha dikkatli davranması, çelik yelekli ve uzun namlulu silahlarıyla hazır olmaları gerekmekte. Gördükleri şüpheli durumlarda, öncelikle kendi can güvenliklerini sağlayıp, acele olarak kısım ekiplerine bilgi vermesi gerekmektedir” uyarısında bulunuldu.
Şehir merkezinde resmi asayiş ekipleri kontrolleri sıklaştırırken, kentin giriş noktası olan D-400 otoyolda uygulama noktaları oluşturuldu. Uzun namlulu silahlarla çevre güvenliği alan TEM ekipleri, kapalı kasa ve yabancı plakalı araçları durdurup didik didik aradı.
Uygulamaların ikinci bir emre kadar süreceğini belirten Emniyet Müdürlüğü kaynakları, “Reyhanlı’daki patlamalarda kullanılan araçların aynısının ülkede dolaştığı bilgisi alındı. Özellikle Adana ve çevresinde sansasyonel eylemler yapılacağı istihbaratı üzerine çalışma başlatıldı. Kontroller ikinci bir emre kadar aralıksız devam edecek” dedi. Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yürütülen Adana ve Mersin ile çevre illerinde gerçekleştirilen El Kaide terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 12 şüphelinin ise sorgusu sürüyor. 


Ne suçlu ne kahraman
Reyhanlı’daki bombalı saldırıyı El Nusra’nın yaptığı yönünde istihbarat içeren resmi evrakı ‘Redhack’e sızdırdığı öne sürülerek tutuklanan er Utku Kalı’nın ailesi dün bir basın açıklaması yaptı. Kalı’nın ablası ve avukatı olan Ceren Kalı, kardeşinin belge sızdırdığına dair delil olmamasına rağmen ‘devlete karşı işlenen suç’ iddiasıyla tutuklandığını söyledi. Ceren Kalı henüz hiçbir şey yokken suçlamanın üzerine bazı çevrelerin kardeşini “bir kahraman” olarak ilan etmesinin de üzüntülerini daha da arttırdığını vurguladı. İSMAİL SAYMAZ