Adana'da şalvar giymek yasak!

Adana'da şalvar giymek yasak!
Adana'da şalvar giymek yasak!
Çukurova'nın simgelerinden şalvarın, aslında Adana'da 1935 yılından beri yasak olduğu ortaya çıktı! Adana Valiliği, şalvar 'karadon' giymeyi 1935 yılında yasaklamış, giyenlere 5-25 lira ceza kesileceği ilan edilmiş.Siyah rengi verahatlığıyla Adana’da halen yaygın olarak kullanılan şalvar, 1833’de Mısırlı İbrahim Paşa’nın Çukurova’yı istila etmesiyle bölgeye geldi. Mısırlı Fellahların (tarım işçileri) Çukurova’ya yerleşmeleriyle yaygınlaşan şalvar, yörede benimsendi. Adanalı gazeteci Aytekin Gezici’nin haftalık Refleks gazetesinde yer verdiği araştırması, şalvarla ilgili bir gerçeği daha ortaya çıkardı:
1918’den yılından bu yana Adana’da yayım yapan Yeni Adana gazetesinin İlk Kanun (Aralık) 1934 tarihli sayısı, ‘Bu ay başından itibaren Adana’da karadon giyilmeyecek’ manşetiyle çıkmıştı.
Haberde şöyle deniliyordu:
“935 senesi İkinci Kanun (Ocak ayı) ayından itibaren Adana şehri ile merkez kazasına bağlı köyler halkının (karadon) giymeleri (Vilayet Umumi Meclisi) ve (Vilayet İdare Heyeti) kararıyla yasak edilmiş ve bir sene ara verilmiştir. Bu müddet 935 senesi ikinci kanun ayında bitecek ve yasak hükmü tatbik edilmeğe başlanacaktır.”
Gazeteci Gezici’nin verdiği bilgiye göre o yıllarda Adanalılar “Başa gelen çekilir” diyerek şalvar-pantolon karışımı geniş giysiler tercih etti. Bazı köylüler şehirde işi bitene kadar komşudan tedarik edilen pantolonu giydi! 1935’de getirilen bu yasağın sonrasında iptal edildiğine ilişkin Adana Valiliği ile İl Genel Meclisinden herhangi bir açıklama yapılmadığını vurgulayan Gezici, “Doğal olarak günümüzde de valilik kararıyla şalvar giymek yasaktır” iddiasında bulundu.
Adana Vali Vekili Fikret Deniz ise Valilik arşivlerinin 1980 yılında yaşanan selde zarar gördüğünü, bu nedenle bu tarihten önceki arşive gidemediklerini açıkladı. Adana’da uzun yıllar vali yardımcılığı görevinde bulunan Mehmet Demir ise “Yasak kâğıt üzerinde devam ediyor. Ancak, karar 1950’li yıllardan bu yana uygulanmıyor” diye konuştu. (aa)