Adana'da üvey baba dehşeti

Bıçak ve kurşun

Adana'da silah sesleri üzerine Denizli Mahallesi'ne giden polis ekipleri 10 yaşındaki M.U.'yu yaralı bir halde arsada yatarken buldu. Kurusıkı tabancadan çıkan bilyeyle karnından yaralanan M.U.'nun vücudunda bıçak izleri de tespit edildi. M.U. kendisini üvey babasının yaraladığını söyledi. Suçlanan üvey baba gözaltına alındı.

ADANA - Denizli Mahallesi 118 Sokak 10 numaralı evden, önceki akşam silah sesleri yükseldi. Mahalleli hemen polisi aradı. Ekip geldiğinde evin karşısındaki boş arazide toprak yığınlarının arasında yatan birini görüp yanaştı. Karnından kurusıkı kurşunuyla vurulmuş, yüzü kesici aletle yaralanmış ve sokağa atılmış M.U.'yu buldu. 10 yaşındaki M.U. polise "Beni eve geri götürmeyin" diyebildi, "daha çok döverler..."
Türkiye'de aile içi şiddetin 'iki şamar patlatma, terlik fırlatma'nın çok ötesinde bir yerlere, bir tür alacakaranlık kuşağına vardığı sık sık dile getiriliyor. Karnından kurusıkı tabancayla vurulmuş halde, başında iki santimetre, sırtında yarım santimetrelik kesici alet yarasıyla Adana Numune Hastanesi'ne getirilen M.U., bu iddianın son ve sadece 10 yaşındaki tanığı oldu.
Adana Numune Hastanesi'ndeki yapılan ilk müdahalenin ardından Adana Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Servisi'ne sevk edilen M.U. "Ben ders çalışıyordum. Bağırmaya başlayan üvey babam (Tayfun Demirtaş) beni dövmeye başladı" dedi.
Olay çıktığını öğrenince koşarak evine gelen kuaför anne M.U. da ifadesinde Demirtaş'ı suçladı: "Nikâhsız yaşadığım Tayfun, madde bağımlısı. Zaman zaman şiddetli geçimsizliklerimiz oluyor. Ayrıldığım eşim Süleyman, Tayfun'u bıçakla yaralayıp cezaevine girdi. Tayfun da onun intikamını almak için oğlumu vurmuş olabilir. Ben olay sırasında evde değildim. Sabah oğlumu eşime bırakıp işe gitmiştim."
Üvey baba hastanede yakalandı
Olaydan hemen sonra kaçan 35 yaşındaki Tayfun Demirtaş'sa çocuğun sağlık durumunu öğrenmek için geldiği Adana Devlet Hastanesi'ne girerken yakalandı.
Gözaltına alınan, yüzünde yara izleri ve çizikler olan Demirtaş ekip otosuna bindirilirken M.U.'nun sadece bir kaza sonucu yaralandığını iddia etti: "İnsan hiç çocuğa kıyar mı? Silah yastığın altındaydı, kaldırmak için elime aldığımda patladı."
Zaten komşuların anlatımına göre Denizli Mahallesi 118. Sokak 10 numaralı bu evde kaza ve bela hiç eksik olmuyordu:
"'Mine' adıyla tanıdığımız kadın, iki yıl önce eşini bırakıp Tayfun'a geldi. O günden beri de birlikteler. İki oğlu, bir kızları var. Kız teyzesinde kalıyor, erkekler burada. Kadın Tayfun'un yanına geldikten sonra, nikâhlı kocası Süleyman evi basıp Tayfun'u bıçakladı. Süleyman bu yüzden de tutuklanarak cezaevine düştü."
M.U.'nun Şükrü Çobanoğlu İlköğretim Okulu üçüncü sınıftan ve Denizli Mahallesi'nden arkadaşı H.B.'ye göre M.U. 'yaramazlık yaptığı için' zaman zaman üvey babasından dayak yiyor, bu yüzden okula vücudu morarmış halde geliyordu.
M.U. da daha önce üvey babası tarafından dövüldüğü için karakolluk olduklarını, polisin kendisini tedavi ettirip yeniden evine geri yolladığını anlattı. Ama polis yetkilileri bu iddiayı yalanladı.
M.U.'ların sayısı hızla artıyor
M.U. eğer daha önce koruma altına alınmış olsaydı, yeni adresi Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) yurtları olacak. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu önceki gün verdiği bilgide, SHÇEK Genel Müdürlüğü'ne 'tedbir kararı'yla gelen çocukların sayısının her geçen yıl hızla arttığını söylüyordu.
Çubukçu, bakanlığına bağlı kuruluşlara yeni gelen çocukların özelliklerinin farklılaştığını anlattı: "Özellikle kurumumuza tedbir kararıyla gelen çocuklar, cinsel ihmale ve istismara uğramış, psikososyal yönden incinme yaşamış, madde bağımlısı ve kanunla ihtilafa düşmüş çocuklar. Her yıl, bu özellikteki çocukların sayısı hızla artıyor. Yoğun incinme yaşamış bu çocukların psikososyal tedavileri uzun sürüyor. SHÇEK'e bağlı yetiştirme yurtlarında 6 bin 900 erkek, 3 bin 605 kız toplam 10 bin 505 çocuk korunuyor. Yetiştirme yurtlarında toplam 488 kişi görev yapıyor. Sosyal hizmet uzmanı sayısı, AB'ye göre yetersiz."
SHÇEK'in verilerine göre 2005-2006 yıllarında çocuklara yönelik cinsel istismar ve ailelerin kötü muamelesi nedeniyle toplam 160 dava açıldı. (dha, Radikal, aa)