Adanalı Hawking

Dünyayı sol elinin başparmağıyla 'idare eden' Onur Karadoğan, 'Adana'nın Stephen Hawking'i oldu. 23 yaşındaki Onur Karadoğan doğum sırasında oksijensiz kaldığı için spastik engelli.

ADANA - Dünyayı sol elinin başparmağıyla 'idare eden' Onur Karadoğan, 'Adana'nın Stephen Hawking'i oldu. 23 yaşındaki Onur Karadoğan doğum sırasında oksijensiz kaldığı için spastik engelli. ALS hastası Hawking'den farklı olarak -giderek bozulsa da- konuşabilen Onur, güçlükle kontrol edebildiği sol elinin başparmağıyla alfebedeki harfleri göstererek, bilgisayar veya cep telefonuyla yazışarak dünyayla bağ kuruyor. Üç rakamlı sayıları zihninde çarpabiliyor. Satrançta rakip tanımıyor.
Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı Adana Bahri Özgiray Özel Eğitim Okulu'nda öğrenim gören ve gününü bilgisayar başında satranç oynayarak, kitap okuyarak ya da yaşamöyküsünü yazarak geçiren Onur'un iki isteği var: Yazdıklarını sese dönüştüren bir bilgisayar ve bir gün yazdıklarının Hawking gibi 40 dile çevrilmesi. Önceleri tekerlekli sandalyede bile oturamayan oğlunun fizik tedavi sayesinde oturabilir, banyo yapabilir, çorabını giyebilir hale geldiğini anlatan baba Ahmet Karadoğan'ın ise tüm spastik engelli ailelere bir tavsiyesi var: "Çocuğunuzu toplum içine çıkarmaktan utanmayın. Hiçbir çocuğun eğitimden mahrum kalmasına izin vermeyin."