Adanalı kasaplar: Yanlış yapan teşhir edilsin

Adanalı kasaplar: Yanlış yapan teşhir edilsin
Adanalı kasaplar: Yanlış yapan teşhir edilsin

Kıran kırana geçen yemek ihalelerinin Adana?da at ve eşeklerin can güvenliğini tehdit ettiği anlaşıldı! fotoğraf: SALİH ÜÇTEPE / dha

ADANA - Adana’nın adının at-eşekle anılmasından rahatsız olan Adanalı kasaplar “Yanlış yapan teşhir edilsin” dedi. Adana Kasaplar ve Tavuk, Balık Eti Satıcıları, Et ve Et Ürünleri Şarkütericiler Esnaf Odası Başkanı Murat Yağmur, Adana’da satılan ete kefil. Yağmur’a göre sorun, yemek ihalelerine giren firmaların başıboş bırakılması. Et konusunda meslek odalarına söz hakkı tanınmaması:
“(Oda olarak) Bize de süpermarketleri denetim yetkisi verilmeli. Yemek ihalesi açan kurumlar, şirketler, ihale öncesi Kasaplar ve Lokantacılar Esnaf Odaları’ndan hiçbir şekilde fiyat ve kalite konusunda araştırma istememiştir. İki yıl önce bu sistem çalışıyordu, iptal edildi. Ayrıca skandalın patlak verdiği yerlere et veren firmaların merkezi Gaziantep’tir. Adana’da, odamıza kayıtlı tüm esnafın kefiliyim. Vatandaşlarımız da bize güvensin. Ayrıca normal günlerde 25-30 liraya satılan etin, halk günü adı altında 17-19 liraya satılmasından şüphe duymaktayız. At ve eşek eti satan her kim olursa olsun basında, kamuoyuna teşhir edilmeli.” (aa)