'Adapazarı masum'

Başkent ve Adapazarı ekspreslerinin kafa kafaya çarpıştığı kazada 'tren graft'ı çözüldü. Seyir grafiği anlamına gelen grafta göre, yol Adapazarı Ekspresi'nindi.

ANKARA - Başkent ve Adapazarı ekspreslerinin kafa kafaya çarpıştığı kazada 'tren graft'ı çözüldü. Seyir grafiği anlamına gelen grafta göre, yol Adapazarı Ekspresi'nindi. Başkent kendisinin olmayan yola girdi.
Gebze Cumhuriyet Savcısı Veysel Ertuğrul'un atadığı İstanbul Teknik
Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Nevzat Erselcan ve Metin Yazgı'nın oluşturduğu bilirkişinin graft incelemesi sonucu şöyle: Yol Adapazarı Ekspresi'ne düzenlenmiş. Adapazarı Ekspresi'ne yeşil yanıyor ve geçiş hakkı söz konusu. Başkent Ekspresi'ne kırmızı yanıyor.
Savcı Ertuğrul, kazaya ışık tutacak bütün belgelere el koyduklarını belirterek, "Teknik incelemeyi bilirkişi heyetine bıraktık. 12 gün sonra detaylı rapor verecekler" dedi.
Bu arada, çarpışma öncesi lokomotiften atlayarak kurtulan Adapazarı Ekspresi'nin makinistleri Durmuş Akgül ve Özcan Özel, dün çıkarıldıkları Gebze Cumhuriyet Savcılığı'nca serbest bırakıldı.
Elektrik ocağı ihmali
Öte yandan, Türk Ulaşım-Sen, Başkent Ekspresi'nin makinisti Soner Gürkan'ın elektrik ocağı olmadığı için arka kabine geçmek zorunda kaldığını, bunun seyir güvenliğini riske soktuğunu açıkladı. Sendika, makinistlerin yemeklerini ısıtabilmeleri için öndeki makinist bölümünde elektrik ocağı bulunması gerektiğini belirtti. (Radikal, dha)