'Adaylar sabır ve inatla çalışmayı sürdürmeli'

Yaklaşık 1 milyon 700 bin adayın başvurduğu 2007 ÖSS'ye bir ay gibi bir zaman kaldı. Sınav öncesi kalan bu bir aylık zaman, iyi değerlendirildiğinde çok şeylerin halledilebileceği epeyce uzun bir süre sayılabilecekken...
Haber: AYTEKİN GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Yaklaşık 1 milyon 700 bin adayın başvurduğu 2007 ÖSS'ye bir ay gibi bir zaman kaldı. Sınav öncesi kalan bu bir aylık zaman, iyi değerlendirildiğinde çok şeylerin halledilebileceği epeyce uzun bir süre sayılabilecekken, gereği yapılmadığı takdirde ise mevcut potansiyelden dahi ciddi kayıpların yaşanabileceği çok kısa bir süre olarak görebiliriz.
Sınav öncesi son aya, üniversite hazırlık maratonunun hasat dönemi diyebiliriz. Bu ay şimdiye kadar yapılan bütün hazırlık çalışmalarının toparlama evresidir, puansal yükselişlere en müsait dönemdir. Bu sebepten adayların sınav öncesi son ayı, hem akademik hem de psikolojik hazırlık bağlamında çok iyi değerlendirmeleri gerekir. 'Sınava bir ay kaldı, bundan sonra ne yapılabilir ki?' gibi negatif içsel konuşmalara girilmeden sınav öncesi son güne kadar çalışmalara devam edilmeli. Unutulmamalı ki uzun süreli hazırlık maratonu gerektiren bu tür sınavlarda, hedefe varanlarla varamayanlar arasındaki temel farklardan birisi de, başaranların son ana kadar inat, ısrar ve sabırla çalışmalarını sürdürmeleridir.
Hazırlık maratonunun son ayıyla ilgili öneriler:

 • Adaylar genel tekrar çalışmalarına ve deneme sınavlarına ağırlık vermeli, deneme sınavlarında yapamadıkları sorulardan hareketle konu bilgisi eksikliklerini tespit edip, bu eksikliklerini tamamlama çalışmaları yapmalıdırlar.
 • Alan dışı dersler yerine, puansal katsayısı daha yüksek olan alan derslerindeki açıklarını tamamlama çalışmaları yapmaları daha doğru olacaktır.
 • Sık sık deneme sınavları uygulamalılar, bu sınavlar 240 soru ve 195 dakikalık denemeler olmalı. Deneme sınavlarının asıl getirisi kaç puan alınabildiği ya da kaç net çıkarılabildiğini görmek değil, 17 Haziran'daki 195 dakikalık yoğun beyin sirkülasyonuna adayı hazırlaması olacaktır.
  Sınava hazırlığın diğer bir aşaması da, öğrencilerin psikolojik olarak kendilerini hazırlamaları olacaktır. Bu bağlamda;
 • Öğrenciler kendilerini pozitif düşünmeye zorlamalılar, bunun için bilinçli bir çaba göstermeliler, negatif içsel konuşmalar yerine, kendi kendilerine pozitif telkinlerde bulunmalılar.
 • Daha henüz girmedikleri sınavın sonucuyla ilgili negatif senaryolar kurmamalılar.
 • Gireceğiniz sınavda sınanacak olanın, kimliğiniz, kişiliğiniz ya da zekânız değil, sadece belli alana yönelik bilgi düzeyiniz olduğunu unutmayın.
 • Sınav öncesi son günlerde moral ve motivasyonunuzu bozabilecek ortam, kişi ve muhabbetlerden uzak durmaya çalışın.
 • Yorulduğunuz, sıkıldığınız anlarda, hedeflediğiniz üniversiteyle ilgili kısa süreli hayaller kurunuz, kendinizi üniversitenin, kampusünde, amfisinde vb. olduğunuzu hayal ediniz. Bu tekrar, motive olmanıza yardımcı olacaktır.
  Gençler, unutmayın ki sahip olduğunuz bilgi birikimini sınav anında harekete geçirebilmeniz iyi bir konsantrasyonla mümkün olabilecektir. O günkü konsantrasyonunuzun nasıl olacağını ise şu günlerdeki moral ve motivasyon bağlamındaki hazırlığınız şekillendirecektir. Yine unutmayın ki hayatta başarılı olabilmek için tek seçeneğiniz ÖSS olmayacaktır.

  Aytekin Günel: Ekol Dershanesi eğitim danışmanı