Adaylara ücretsiz danışma

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, üniversite adaylarından, tercih yaparken sevmedikleri bölümü yazmamalarını istedi.

ANKARA - ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, üniversite adaylarından, tercih yaparken sevmedikleri bölümü yazmamalarını istedi. Akbulut, adaylara, okumak istedikleri bölümler hakkında bilgi vermek, iş imkânlarını anlatmak, karşılaşacakları sorunlar konusunda bilgilendirmek ve tercihleriyle ilgili sorularını yanıtlamak için 6-8 Ağustos günlerinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi' nde fuar düzenleneceğini açıkladı. Adayların, öğretim üyeleri ve araştırma görevlilerince verilecek danışmanlık hizmetinden ücretsiz yararlanacağını belirten Akbulut, "Adaylar, tüm yaşamlarını etkileyecek mesleği seçecek. Çok kritik bir karar aşamasındalar. Biz de bu önemli karar aşamasında onların en doğru seçimi yapmasını istiyoruz" dedi.
Aman bunlara dikkat!
Tercih yapacak adayların çok dikkatli olmasını isteyen Prof. Dr. Akbulut'un, önerileri ve uyarıları şöyle:

  • Tercih yaparken, 'puanım ziyan olmasın' diye sevmediğiniz bir bölümü yazmayın. Çünkü puanı yüksek olup sevmediği bir bölüme giren, ancak sonra bölümden kurtulmak için uğraşan öğrencilerle karşılaşıyoruz,
  • Bazı dershaneler, aday ve velileri yanlış yönlendiriyor. Dershane, kendi dershanesine gelen bir öğrenci ne kadar yüksek puanlı bir yere girerse, bunu kendi başarısı olarak görüyor, adayları düşünmüyor.
  • Bu sistemde adaylar daha şanslı, çünkü puanlarını bilerek tercihte bulunuyorlar. Seçeceğiniz bölümle ilgili taban puanlarını iyi inceleyin.
  • Seçeceğiniz meslek konusunda mutlaka bilgi edinin. O bölümlerde okuyan öğrencilerden, öğretim üyelerinden ve mezunlardan bilgi almaya çalışın. Çünkü çok cazip görünen bazı bölümler aldatıcı olabiliyor.