Adayların seçim şenlikleri

Büyükşehirlerdeki aday yarışı kızışırken Anadolu'da belediye başkanı olmak isteyenler ilginç şovlar yapıyor, vaatler veriyor. KA-DER ise kadın adaylara destek kampanyası yürütüyor.
Haber: FATMA SİBEL YÜKSEK / Arşivi

ANKARA - Siyasi partilerin 28 Mart'ta yapılacak yerel seçimler için
İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerdeki aday arayışları sürerken, Anadolu'yu seçim heyecanı sardı. İllerin tümünde AKP'ye yoğun ilgi var. AKP'nin aday adayı sayısı her il ve ilçede en az on.
Şanlıurfalı'lar MÜSİAD'ın yaptırdığı ankette, "Aşiret destekli aday istemiyoruz" dedi. Manisalı Hayrullah Solmaz, aday adaylığını 2 bin kişiye pilav dağıtarak yaparken, Urfalı doktor Ahmet İnan, "Dünyada kökü kazınan şark çıbanından utandığım için aday oldum. Mücadele edeceğim" dedi.
Basının gündemi
Anadolu illerinde renkli geçen adaylık yarışı yerel basının en önemli gündemini oluşturuyor. Yerel basın organlarındaki bazı haberlere göre Anadolu'da seçim ortamı şöyle:
'Bende yok, yok': AKP'den aday adaylığını açıklayan eski Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emin Doğan, "Birikimim, heyecanım, ufkum, vizyonum, projelerim, kadrom ve desteğim var" diye konuştu.
Çok hızlı başladı: Zonguldak'ta AKP'den aday adayı olan Secaattin Gonca, henüz hiçbir şey kesinleşmemişken, siyasi rakiplerine 'hızlı girişti'. CHP'li Belediye Başkanı İsmail Eşref'i eleştiren Gonca, "Ben ve kardeşlerim Zonguldak Belediyesi'nin ta içinden geliyoruz" diyerek meydan okudu.
Tavuklu pilav: Hayrullah Solmaz AKP Manisa belediye başkanlığı için aday adaylığını parti binası önünde toplanan 2 bin kişiye tavuklu pilav dağıtarak duyurdu. Sokağa kurulan portatif masalar, trafiğin tıkanmasına neden oldu. Solmaz, adaylığını parti binasında değil, pilav yiyen vatandaşların arasında açıkladı. Dağıtılan pilavları yiyenler, "Başkan Solmaz" diye tezahürat yaptı.
Ben sizler için varım: Belediye başkan aday adaylarının ilk açıklamalarında hamaset ağır bastı. Trabzon'un Düzköy ilçesinde AKP'den aday olan Hüseyin Tirgil, "Bu ilçede doğdum, büyüyorum, burada öleceğim. Düzköy benim için bir sevda. Burada kendimi sağlıklı, dirençli hissediyorum. Proje üretmek bana büyük mutluluk veriyor" dedi.
'Helallik' aldı: Eski Bolu Köy Hizmetleri İl Müdürü Tahsin Akduman, adaylık başvurusunu bir grup köy hizmetleri işçisiyle beraber yaptı. Akduman, başvurunun ardından, parti teşkilatı önünde bekleyen AKP'lilerle helalleşti.
Urfalı doktor çok kızgın: AKP'den Şanlıurfa belediye başkanlığı için aday adayı olan doktor Ahmet İnan, "Dünyada kökü kazınmış olan şark çıbanının yaygınlığından utanıyorum. Şark çıbanıyla mücadele edebilmek için adayım" dedi.
Teşkilattan tepki var
AKP'liler, teşkilat dışından gösterilen adaylara tepkili. Bu tepkiyi eski İstanbul Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Sadullah Ata, teşkilat dışı adayları hedef alan oldukça sert bir konuşma yaparak ortaya koydu. Ata'yı İstanbul Milletvekili Recep Koral da destekledi.
Erdoğan hüsrana uğrattı: Gaziantep'te AKP aday adayı olan Micaz Abuşoğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'Milletvekili yakınları aday olamaz. Biz aile şirketi değiliz' açıklamasıyla hüsrana uğradı. Vekil yakını olan Abuşoğlu, adaylıktan çekilmek zorunda kaldı.
'Aşiretin adayına hayır': MÜSİAD, Şanlıurfa'da anket yaptırarak aday profili belirledi. 'Nasıl bir aday istersiniz' anketine yanıt veren 2 bin kişi, "Dürüst ve halka saygılı bir aday" dedi. Ankete katılanların yüzde 57'si aşiret destekli bir adaya karşı olduğunu belirtirken, katılanların yüzde 64'ü ise siyasi görüşe değil, niteliğe oy vereceğini açıkladı.