Adaylık için yeşil ışık

Adaylık için yeşil ışık
Adaylık için yeşil ışık
Erdoğan'ın isteği ile yapılan anketlerde İstanbul için Topbaş, Ankara için de Gökçek'in adaylıkları öne çıktı. CHP'nin adayına göre Topbaş değişebilir.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

AK Parti’de gündem yerel seçimlerde belediye başkan adayları. En çok merak edilen Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlere aday gösterilecek isimlerin kimler olacağı. Bu konuda ilk ipuçları dün ortaya çıkmaya başladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın talimatıyla yapılan ‘performans anketi’ sonuçlandı. AK Parti, muhalefet partilerinin yönetimindeki yerler dahil 81 ilde on binlerce kişiyle yaptığı çalışmayı tamamladı. Başbakan Erdoğan ve parti yönetimine sunulan ankete göre, mevcut AK Partili başkanların yarısı gücünü koruyor. İstanbul ve Ankara’da Belediye Başkanları Kadir Topbaş ile Melih Gökçek performansları ile partinin yüzünü güldürdü.
Kadir Topbaş, İstanbul’da CHP ’nin oldukça önünde görünüyor. Daha önceki anketlerde oyu partinin aldığı oyların altında görünen Melih Gökçek’in ise aradakı farkı kapattığı söyleniyor. Gökçek’in oylarındaki artış Gezi oyları sırasında gösterdiği tavra bağlanıyor.
AK Parti anketinde muhalefetin öne çıktığı illerin başında İzmir ve Diyarbakır geliyor. İzmir’de CHP, Diyarbakır’da ise BDP ilk sırada. Yine Eskişehir’de Yılmaz Büyükerşen’li CHP rakiplerinin önünde yer alıyor. CHP ve MHP ’nin de iddialı olduğu İçel ve Adana ile CHP-AK Parti yarışına sahne olması beklenen Antalya belediye başkanlığında aday faktörünün sonucu belirleyeceği tahmin ediliyor.

Konya-Kayseri rahat

AK Parti’nin büyükşehir belediyeleri içerisinde en rahat göründüğü illerin başında Konya ve Kayseri geliyor. Her iki belediyenin oy oranı da yüzde 60’ın üzerinde çıktı. Yine AK Parti’nin elinde olan Şanlıurfa, Gaziantep, Bursa, Malatya, Samsun, Kocaeli’nde iktidar partisi adaylarının şanslı olacağı tespit edildi. AK Parti bu ay içerisinde adaylarını açıklamaya başlayacak. İlk olarak başarı oranı yüksek olan iller ile muhalefetin elinde olan illerin başkan adaylarının açıklanması düşünülüyor. Büyük yarışa ve taktik savaşına sahne olması beklenen İstanbul ve Ankara belediye başkan adayları için rakiplerin hamleleri dikkate alınacak. Ankara’da Gökçek’in adaylığı ‘yüzde yüz’ olarak görülüyor. AK Parti, İstanbul’da Mustafa Sarıgül’ün adaylığına göre yeni bir pozisyon alabilir. Topbaş’ın alternatifleri olarak Binali Yıldırım’dan Ali Babacan ve Numan Kurtulmuş’a kadar birçok seçenek masada.


  http://www.radikal.com.tr/114915211491524

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Betona Devam - X120

  Adayı kim olursa olsun Akape'nin seçildiği yerlerde betonlaşmaya, fakiri fukarayı yerinden yurdundan etmeye devam edilecek. Toplu taşımada hoparlörden el ele tutuşan gençlere ahlak bekçiliği yapılacak, zabıta yeleği giymiş taşeron işçiler hukuksuz uygulamalarda bulunacak, ihalelerde yolsuzluklar devam edecek. Bir de sevgili gazeteci arkadaşlar, Akape'nin yaptırdığı anketlerin sonuçlarını bilimsel veri gibi sunmaktan vazgeçseniz çok iyi olacak. Anket manipülasyonuna alet olmayın.

  Ne desek? - testereci

  Gökçek Tayyip Beyi, gezi karşılaması, Usta belgeseli vs. diyerek iyi bağladı da Ankara'nın günahı ne...Siyaset bezirganı olmuş,ranttan, avantadan başka gözü birşey görmeyen,ağzı küfürle barışık adamlardan bu memlekete hayır gelmeyeceğini anlamadı gitti yurdum insanı yazık!!!

  Ismarlama mı? - bdipso

  Nedir bu haber? Ismarlama mı? İnsan bari "Yapılan ankete göre" İ.Melih Gökçek'in oyları parti oylarına yaklaşmış, Kadir Topbaş şöyle yapmış falan yazar. Bugün AKP'ye kıyak geçme günü mü? "Ustanın Hikayesi" haberleri falan doldurmuşsunuz...

  Gökçek kesin. - brandywine06

  Herhalde başbakan yurt dışından dönüşte Gökçek'in yaptıklarını unutmayacaktır. Yani Gezi olaylarındaki tutumu derken kasıt başbakana verdiği yüzde yüz destek olsa gerek. Karşısına çıkan en güçlü adaya oy vereceğim. Gökçek başka bir partiden olsa şimdiye kadar yüzlerce kez soruşturma geçirir, onlarca kez görevden alınırdı.