ADD yürümek istedi, polis izin vermedi

ADD yürümek istedi, polis izin vermedi
ADD yürümek istedi, polis izin vermedi
Denizli'deki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında polis, korteje girmek isteyen ADD ve Eğitim- İş üyelerine müdahale etti

 

Ferah IŞIK- Ramazan ÇETİN

DENİZLİ - 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Eğitim- İş Sendikası üyelerinin kortej yürüyüşüne katılmasına izin verilmeyince ortalık karıştı. Polis ile 300 kişilik grup arasında arbede yaşandı, bazı vatandaşlar ezilme tehlikesi geçirdi. Aralarında DSP İl Başkanı Mustafa Değirmenci’nin de bulunduğu 8 kişi ise gözaltına alınıp ekip otosuna götürüldü. Ancak, bu kişiler 15 dakika sonra herhangi bir adli işlem yapılmadan serbest bırakıldı.
Denizli Valiliği’nce oluşturulan Cumhuriyet Bayramı İl Kutlama Komitesi’nin geçen 10 Ekim’de aldığı, ‘kortej yürüyüşüne sivil toplum kuruluşlarının katılmaması’ yönündeki karar, bayram coşkusuna gölge düşürdü. Dünkü yaptıkları açıklamalarla valiliğin aldığı karara uymayacaklarını belirtip bugün sabah erken saatlerde kortejde yer almak için Delikçipınar Meydanı’na gelen ADD ve Eğitim- İş Sendikası’na üye yaklaşık 300 kişilik gruba CHP İl Başkanı Zafer Gönenç, DSP İl Başkanı Mustafa Değirmenci ve İşçi Partisi İl Başkanı Mustafa Güleç de destek verdi.
Grubun korteje katılacağı sırada polis engel oldu. Emniyet yetkilileri, Denizli Valiliği’nin aldığı karar uyarınca kortej yürüyüşüne katılamayacaklarını söyleyerek grubu vazgeçirmeye çalıştı. Polis ve kalabalık grup arasında bir süre tartışmalar devam ederken, Valilik önündeki protokol tribününde oturan CHP Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemur, grup temsilcileriyle görüşerek, “Provakatif bir eylem olabilirmiş. Valiliğe ihbar gelmiş. Bu nedenle yürüyüşe izin verilmiyor, sağduyulu olalım, dağılalım” çağrısını yaptı. CHP’li Ertemur'un çağrısı da sonuç vermedi.‘PKK’LILARA KIRMIZI HALI, BİZE TERÖRİST MUAMELESİ’“PKK’lılar kırmızı halılarla karşılanıyor, bize terörist muamelesi yapılıyor. Ne mutlu Türküm diyene, hepimiz Mustafa Kemal'in askerleriyiz” diyerek tepkilerini dile getiren grup üyeleri, polisin uyarılarına rağmen yürümekte ısrar etti. Çok sayıda çevik kuvvet ekibi, grubun etrafını sardı.
Polis yetkilisinin “Aranızdan çocukları ve yaşlıları çıkarın, Kimsenin burnunun kanamasını istemiyoruz. Dağılmazsanız müdahale edeceğiz” uyarısının sonrasında, Cumhuriyet bayramı kutlamalarına gölge düşürmek istemediklerini söyleyen gruptan ADD Başkanı Gülizar Biçer Karaca, kalabalığa dönüp, “Arkadaşlar yürüyelim mi vazgeçelim mi?” diye sordu. Kalabalık, “Yürüyeceğiz, Mustafa Kemal için yürüyeceğiz” yanıtını verince, polis de aynı anda müdahale etti.
Yürümek isteyen grup ile polis arasında arbede çıktı. Bazı vatandaşlar ezilme tehlikesi geçirdi, bazıları da sinir krizleri geçirip ağladı. Aralarında DSP İl Başkanı Mustafa Değirmenci'nin de olduğu 8 kişi ise gözaltına alınarak ekip otosuna bindirildi. Ancak, töreni izleyen vatandaşların ‘Vali istifa’, ‘Hükümet istifa’ sloganları atarak gruba destek vermesinin ardından gözaltına alınan 8 kişi haklarında herhangi bir adli işlem yapılmadan serbest bırakıldı.TÖRENDEN SONRA YÜRÜDÜLERÇevik Kuvvet'in kalabalığın büyük bölümünü dağıtmasından sonra askerlerin geçit töreni başladı. Denizli 121'ini Motorlu Piyade Tugayı'ndan askerlerin geçişi sırasında polisin müdahale ettiği grup, ‘Hepimiz askeriz’ sloganları attı. Askerler ile gruptaki vatandaşların aynı anda, ‘Ne mutlu Türk'üm diyene’ diye tempo tutması dikkat çekti.
Kutlamaların sona ermesiyle birlikte grubun Delikçınar Meydanı'ndaki Gazi Bulvarı'ndan çıkmasına izin verildi. Kaldırımlarda sloganlar atarak yürüyen grup polis eşliğinde ADD’ye kadar yürüdü, ardından da da dağıldı. (dha)