Adem'i vuran üç yılla kurtulabilir

Yılbaşı eğlencesi için arkadaşlarıyla gittiği Taksim'de başına isabet eden mermiyle ölen üniversiteli Adem Doğan'ın katil zanlısı için savcı yeni TCK'da magandalara 25 yıla kadar hapis cezası verilebilmesini sağlayan 'olası kasıt' unsurunun olmadığına kanaat getirdi.

İSTANBUL - Yılbaşı eğlencesi için arkadaşlarıyla gittiği Taksim'de başına isabet eden mermiyle ölen üniversiteli Adem Doğan'ın katil zanlısı için savcı yeni TCK'da magandalara 25 yıla kadar hapis cezası verilebilmesini sağlayan 'olası kasıt' unsurunun olmadığına kanaat getirdi. 'Taksirle ölüme sebebiyet vermek' suçundan altı yıla kadar hapsi istenen sanık, mahkûm olursa üç yıl sonra serbest kalacak.
Adem Doğan, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Bölümü öğrencisiydi. 20 yaşındaki Doğan yeni yıl kutlamaları için Taksim'e gitti. Havai fişekler patlarken meydanda kaybettiği arkadaşlarını bekleyen Doğan, birden yere düştü. Nereden geldiği belli olmayan bir kurşunla başından vurulmuştu. Çevredekiler, vurulduğunu anlamadı. Arkadaşları onu bulduğunda kanlar içinde yatıyordu. Taksim İlk Yardım Hastanesi'nde bir gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitirdi.
Magandanın peşine düşen polis, görgü tanıklarının ifadelerini değerlendirerek bir robot resim hazırladı. Yapılan teknik takip sonucunda zanlının isminin Yakup Tayfur olduğu belirlendi. Olay gününden 11 gün sonra polis yaptığı operasyonla Tayfur ve olay anında yanında bulunan kız arkadaşı Rana Aydın'ı gözaltına aldı.
Yere düşen silah ateş aldı
Tutuklanarak cezaevine konulan Tayfur, yeni yılın ilk dakikalarında belinde emniyeti açık halde bulunan tabancasının yere düştüğünü ve ateş aldığını anlattı. Tayfur ifadesinde "Tehlikeli bir grubun geldiğini görünce namluya mermi verdim, emniyeti açtım. Bu sırada silah belimden düşüp patladı. Silahın düştüğü anda namlusunun gösterdiği yönde, yerde bir kalabalık toplanınca paniğe kapıldım ve kaçtım. Tabancayı aldığım Ramazan Taşdelen'e geri verdim, ona yaşadıklarımı anlatmadım. Ertesi gün Adem Doğan'ın öldüğünü televizyonlarda gördüm. Magandalık suçundan cezaevine düşmek istemediğim için teslim olmadım" dedi.
Doğan'ın ölümüyle ilgili Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı, soruşturmayı tamamlandı. Savcı iddianemesinde tutuklanan ve 'hırsızlık', 'bıçakla yaralama', 'küçük yaşta kızı alıkoyma' suçlarından sabıkası bulunan Tayfur'un Adem'i istemeyerek öldürdüğünü, bu nedenle de olayın 'taksirli suçlara' girdiğini anlattı.
Mermi sürülü, emniyet açık
İddianamede Yakup Tayfur'un, yılbaşı kutlamaları sırasında tabancanın mekanizmasını çekip, namlusuna mermi sürdüğü, emniyetini kapatmayarak, atışa hazır halde beline soktuğunun anlatıldığı öğrenildi. Ayrıca iddianamede iki görgü tanığının ifadelerine göre silahın düşerek ateş aldığına yer verildiği öğrenildi.
Tüm bu gerekçelerle savcı, asliye ceza mahkemesine açtığı davada Tayfur hakkında 'taksirle ölüme sebebiyet vermek' suçundan altı yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi. Ayrıca 'Ruhsatsız silah bulundurmak' suçundan da bir yıla kadar hapis cezası verilmesini talep etti. Yani Tayfur, açılan davada toplam 7 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak.
Öte yandan iddianamede olay sırasında Tayfur'un yanında olan ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Rana Aydın'ın 'Suçluyu kayırma ve suç delillerini bildirmeme' suçundan 5 yıla kadar hapsi istendi. Tabancayı Tayfur'a verdiği iddia edilen tutuksuz sanık Taşdelen'in ise 'ruhsatsız silah bulundurmak' suçundan 1 yıl hapsi istendi. Tayfur ile diğerlerinin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.
TCK 25 yıl hapis öngörüyor
Magandalara yönelik cezaların az olması eski Türk Ceza Kanunu döneminde sıklıkla eleştirildi. Eski TCK da magandalar 'Dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek' suçundan yargılanıyor, 5 yıla kadar hapis cezası isteniyordu. Yeni TCK'da cezalar arttı. Artık ölüm olması durumunda TCK'nın 21. maddesi 2. fıkrasında düzenlenen 'olası kasıt' maddesiyle 25 yıla kadar hapis cezası veriliyor. Bu maddede kalabalık bir alanda silah ateşlemenin ölüm sonucunu doğuracağını kişilerin öngörebileceği yorumuna dayanıyor. Öte yandan eski kanunda 'meskûn mahalde ateş etmenin' cezası iki yıla kadar hapisken, yeni kanunda 'silahla havaya ateş etmek', 'Genel güvenliğin tehlikeye sokulması' başlığı altında düzenlendi ve altı aydan üç yıla kadar hapis cezası getirildi.