Adı, anne adı, baba adı, okuduğu okul ve yılı aynı

Adı Gökhan Kılıç, okulu Karadeniz Teknik Üniversitesi, öğrenim yılı 2001-2004, baba adı aynı, anne adı aynı... Onlardan iki tane var!

RİZE - Adı Gökhan Kılıç, okulu Karadeniz Teknik Üniversitesi, öğrenim yılı 2001-2004, baba adı aynı, anne adı aynı... Onlardan iki tane var! Tuhaf tesadüfü, 'Gökhan Kılıç'lardan birinin internetten öğrenim kredisini yatırma gayreti ortaya çıkardı.
Gökhan Kılıç, 2004 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Bölümü'nden mezun oldu. Okurken öğrenim kredisi almıştı. Mezun olup da öğretmenliğe başladıktan sonra borcunu ödemek, bunun için de hesap numarasını öğrenmek istedi. İnternetten arama yaptı. Karşısına iki seçenek çıktı. 'Gökhan Kılıç' adına iki hesap açılmıştı. Yanlışlık mı var diye baktı. Hayır, yoktu.
İki hesaptaki Gökhan Kılıç'ın da baba adı aynıydı, ikisi de 2001-2004 yılları arasında KTÜ'de okumuştu.
Sistemde TC vatandaşlık numarası olmadığı için, hesaplardan birisini seçti, üç ay arayla 540 YTL'lik ilk iki taksidi yatırdı. Bir süre sonra internetten kalan borcunu ödemek istedi. Ama seçtiği banka hesap numarasında yaklaşık 5 bin YTL fazla para vardı, diğer hesapta ise hiç para yoktu.
Acaba yanlış hesap mı?
Yanlış hesaba para yatırdığını düşündü: "Herhalde ben yanlış hesabı seçtim başkasının hesabına para yatırdım, dedim." Ancak biraz daha araştırınca 'bir Gökhan Kılıç daha olduğunu' fark etti. Diğer Gökhan Kılıç'ın da bilgilerinin aynı olması nedeniyle aynı hesaba para yatırdığını anlayan Kılıç durumu Kredi Yurtlar Kurumu'na bildirdi. Evrakları gönderip yanlışlığın düzeltilmesini sağlayan Kılıç, adaşıyla tanışmamış:
"Ben internetten bakıp fark etmesem belki de bu yanlışlık hiç düzeltilmeyecekti. Benim hesabıma yanlışlıkla para yatıran kişi ise borcunu yatırdıktan sonra herhalde bir daha hiç kontrol etmedi. Zaten ben de bu kişiyle hiç görüşmedim."