Adı da Sağlık Mahallesi!

Adı da Sağlık Mahallesi!
Adı da Sağlık Mahallesi!

Çocuklar, ?Dereden yükselen kokular yüzünden gece uyuyamıyoruz. Dereye topumuz düşse almıyoruz? diyor. FOTOĞRAF: MEHMET YİRUN / DHA

Çorlu'daki sanayi tesislerinin atıkları nedeniyle simsiyah akan Çorlu Deresi, 'Sağlık Mahallesi'nin kâbusu oldu
Haber: MEHMET YİRUN / Arşivi

TEKİRDAĞ - Çorlu İlçesi’nden geçen ve Ergene Nehri’ne akan Çorlu Deresi, çevresinde kurulu fabrikaların bıraktığı kimyasal atıklar nedeniyle zehir saçıyor. Simsiyah akan derenin kenarında, günboyu çocuklar oyun oynuyor.
Çorlu’ya bağlı 70 bin kişinin yaşadığı Sağlık Mahallesi’nin hali “Sağlık Mahallesi buysa...” dedirtiyor. Mahallenin içinden geçen Çorlu Dere’si, Çerkezköy ve Çorlu’daki fabrikaların bıraktığı kimyasal atıklar nedeniyle zehir yuvasına dönmüş. Derede yaşayan tek bir canlı türü olmaması bir yana, derenin suyunu içen veya temas eden hayvanlar telef oluyor.  Etrafına ağır kokular yayan dere yüzünden çevre sakinleri evlerinin penceresini açamıyor. Çocuklarsa tehlikeye rağmen derenin kenarında oyun oynamayı sürdürüyor.
Çevre il ve ilçelerde bulunan fabrikaların atıklarının boşaldığı Çorlu Deresi’nin durumuyla ilgili belediyeye birçok kez müracaatta bulunduklarını belirten çevre sakinlerini dertli: “Hiçbir gelişme olmadı. Her geçen gün dere daha da kirlendi. Hatta geceleri çöp kamyonları hayvan leşlerini ve çöpleri dereye bırakıyor. Bir an önce bir önlem alınmalı, sağlığımızla oynuyorlar.”
Evlerinin önünden geçen derenin kenarında top oynayan çocuklardan ilköğretim öğrencisi 13 yaşındaki Ramazan Zoravali de öfkeli: “Ailemiz dere kenarında top oynamamızı istemiyor. Ancak başka yer yok.  Bazen topumuz dereye düşüyor. Ancak dere kirli olduğu için alamıyoruz. Yaşamak bizim de hakkımız, biz de temiz bir çevrede yaşamak istiyoruz. Büyüklerimiz yıllar öncesinde bu dereden su içip, balık tuttuklarını söylüyor. Ancak biz şimdi derenin kenarına bile inemiyoruz.”


  http://www.radikal.com.tr/8903558903551

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Corlu`nun yüz karasi oldu, Corlu deresi. - 22031953

  Evet, burada yapilan haber cok üzüldüm. Zira haberde de gectigi gibi, Saglik Mahallesi dogumlu olup, o derede yüzüp, balik tutan ve berrak suyundan hayvanlarimizi sulamis olan kisilerden biriyim. Bu bakimdan cocuklugumun gectigi ve cok iyi hatiralarimin sakli oldugu Saglik Mahllesi ve Corlu deresi ile ilgili olarak böyle haberlerin yapilmasi beni ziyadesiyle üzmektedir. 46 yildir yasadigim Almanya Federal Cumhuriyetinden gelerek senede en az bir defa ugradigim Saglik Mahallesine yakin yere Istasyon Mevkiine yapildigina sahit oldugumuz Ariklama tesislerinin daha yeni kurulmus olmasina ragmen ya kifayetsiz geldigini veya bazi menfaat cevrelerinin etkisi ile bu güzelim akar suyun kirletilerek cevre katliaminin uygulandigini düsünmek zorundayim. Her kim ise bu durumdan sorumlu, gereginin yapilacagini ve sorumlularinin da cevreye ve en az insanlar kadar yasama hakki olan hayvanlara zarar vermekten, tarafsiz ve bagimsiz Türk adaletine günün biri, vakit gecmeden hesap verdirilecegine inanmak istiyorum. Saygilar