Adı gibi uyanık vekil

AKP'li Fehmi Uyanık, "Yapımında emeğim var" diyerek Batman Baraj Gölü Havzası'ndaki köprünün yanına 10 kişilik aile kabristanı yaptırdı. Uyanık "Bana köprüden geçenlerin hayır duası yeter" diye ko-nuşurken köylüler tepkili: Köprü türbeye döner.
Haber: ARİF ARSLAN / Arşivi

DİYARBAKIR - AKP Diyarbakır Milletvekili ve eski müftü Fehmi Uyanık, yapımında emeği olduğunu ileri sürdüğü Batman Baraj Gölü havzasındaki köprüden geçenlerin hayır duasını alabilmek için, köprü dibinde aldığı araziye 10 kişilik 'aile kabristanı' yaptırdı. Batman'a bağlı köylerde oturanlar ise türbeye döneceği gerekçesiyle Uyanık'ın girişimine tepki gösterdi.
Uyanık, memleketi Silvan ilçesine bağlı Kızlar Köyü'ne yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki köprünün ayaklarının yakınındaki 100 metrekarelik araziyi dört ay önce Ahmet Gökhaner'den satın aldı. DSİ Batman Şubesi'nin makine ve işçi desteğiyle, araziyi kayalardan temizleten Uyanık, yine iş makineleriyle kendisi için mezar yeri açtırdı. Ancak "Mezarı açık olursa, insanın ölümü de erken olur" diyen 71 yaşındaki Uyanık, kum döktürüp mezarı kapattırdı. Adana ve Aydın'da müftülük yapan Uyanık, şunları söyledi: "Bu köprüyü ben yapmadım ama, yapımında emeğim oldu diyebilirim. Köprüden geçenlerin hayır duası bana yeter."
Kaymakam ve muhtarın izni gerekiyor
Hıfzıssıhha Kanunu'na göre, mezarlık için kaymakam ve muhtardan izin alması gerektiğini belirten Uyanık, "Mevzuatı yeni öğrendim. Muhtar ve kaymakamdan gerekli izini alacağım. Ekilebilir bir arazi olmadığı için, mezarlık yapmayı uygun buldum" dedi.
Köprüye 10 kilometre uzaklıktaki Batman'a bağlı Kaletepe Köyü'nün muhtarı Süleyman Yaman ise Uyanık'ın girişimine tepki gösterdi. Yaman, "DSİ'nin yaptığı köprünün inşasında herkesin emeği geçti. Köprüden geçen herkes dua ettiği takdirde burası türbe olacak. Aksi takdirde bu köprü DSİ'nin değil, Fehmi Uyanık'ın adıyla anılacak" diye konuştu. Hıfzıssıhha Kanunu'na göre, mezarlık bulunan yerlerden başka yerde defin yapılamıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7620147620140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.