Adı tacizle anılan çocuk köyü kapanıyor

Urla'daki Barbaros Çocuk Köyü, cinsel taciz skandalıyla gündeme gelmesinden iki yıl sonra kapanıyor. Barbaros Çocuk Köyü projesini yürüten Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı Başkanı Pınar Aran...

İZMİR - Urla'daki Barbaros Çocuk Köyü, cinsel taciz skandalıyla gündeme gelmesinden iki yıl sonra kapanıyor. Barbaros Çocuk Köyü projesini yürüten Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı Başkanı Pınar Aran, "SHÇEK'le yapılan 10 yıllık protokol, 27 Eylül'de dolacak ve yenilenmeyecek. Herhangi bir anlaşmazlık söz konusu değil" dedi. Vakıf, aile ortamı sunan Barbaros Çocuk Köyü projesini 1995 yılında başlatmıştı. Çocuk köyü, bundan çok iki yıl önce patlak veren taciz ve tecavüz iddialarıyla hafızalara kazındı. Yedi bakıcı annenin de yargılandığı davalar sonucu köyün o zamanki müdürü, 'Öğrendiği suçu mercilere bildirmemek' suçundan beş aya mahkûm edildi. Diğer sanıklar beraat etti.
Bir tecavüz skandalı daha
Bu arada, Batman'daki SHÇEK yurdunda 14 yaşındaki H.S.'nin, ağabeyinin patronu E.B.'nin tecavüzüne uğradığı ve hamile olduğunun ortaya çıkmasından sonra, bir skandal daha açığa çıktı. Üç ay önce yurda getirilen 14 yaşındaki A.Y.'nin hamile olduğu, tecavüzün A.Y.'nin daha önce kaldığı ilde meydana geldiği belirtildi.