Adı Yaşar Kemal olsun

Yazar Yaşar Kemal'in 1950 yılında siyasi tutuklu olarak yattığı Adana'nın Kozan ilçesindeki cezaevi okul oluyor.
Haber: YAŞAR KORKUSUZ / Arşivi

ADANA - Yazar Yaşar Kemal'in 1950 yılında siyasi tutuklu olarak yattığı Adana'nın Kozan ilçesindeki cezaevi okul oluyor.
1900'lü yılların başında inşa edilen ve 1980'e kadar cezaevi olarak kullanılan, yenisinin yapılmasıyla yıkılan eski cezaevinin yerinde yapımı süren 10 derslikli Kozan Anadolu Öğretmen Lisesi'nde bu yıl dersbaşı yapılacak. Bir zamanlar avlusunda mahkûmların tespih çekerek volta attığı cezaevinin yerinde yükselen okul yaklaşık 100 bin YTL'ye mal olacak. Kozan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Canbolat, geçen yıl Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in ziyaretinde Kozan'a Anadolu Öğretmen Lisesi açılmasını gündeme getirdiğini söyledi. Bakan Çelik'in önerisi üzerine yer arayışı başlattıklarını belirten Canbolat, "Okul için uygun bir mekan bulunamayınca Kozan Belediyesi'ne ait olan 8 bin metrekarelik eski cezaevi arazisini düşündük. Belediye burayı bize tahsis etti. Üç ay önce eski cezaevinin yerinde 550 metrekare oturum alanına sahip, 10 derslikten oluşacak okulun inşaatına başladık" dedi.
Okul, 90 öğrenciyle bu yıl dersbaşı yapacak.
'Ben de yatmıştım'
1979'da siyasi suçlu olarak aynı cezaevinde iki ay hapis yattığını belirten Kozan Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Mustafa Tanrıverdi de yıkılıp, yerinde okul yapılan eski Kozan Kapalı Cezaevi'nin eğitim yuvası haline dönüştürülmesine sevindiğini söyledi. Tanrıverdi, "Yıkılmadan önce ne zaman cezaevi önünden geçsem, eski günlerim aklıma geliyordu. Ünlü yazarımız Yaşar Kemal'in de kaldığı, mahkûmların tespih sesleriyle karışan 'of' nidalarının birbirine karıştığı bu yerden şimdi öğrencilerin cıvıl cıvıl sesleri yükselecek" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7558747558740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.