Adil Gür'den 1 Kasım için ilginç değerlendirme

Adil Gür'den 1 Kasım için ilginç değerlendirme
Adil Gür'den 1 Kasım için ilginç değerlendirme
"1 Kasım seçim sonuçlarında yüzde 44'le tek başına iktidar çıkmayabilir ancak yüzde 42 ile tek başına iktidar da gelebilir" diyen A&G Araştırma Başkanı Adil Gür, 7 Haziran'da az farkla vekilliklerin el değiştirdiği bölgelere dikkat çekti.

RADİKAL - A&G Araştırma Başkanı Adil Gür, Sabah gazetesinden İsa Tatlıcan'a verdiği röportajda 1 Kasım genel seçimlerinin sonuçlarında 7 Haziran'da az farkla milletvekili kaybedilen ve kazanılan yerleri öne çıkacağını söyledi. 

- Bir araştırmada okumuştum. AK Parti nokta atışı olarak 90 bin oy alırsa tek başına iktidarı elde edebiliyor. 

Evet, oy oranı konuşmanın bir anlamı yok. Yüzde 44 tek başına iktidar çıkarmayabilir. Yüzde 42 tek başına iktidar getirebilir. Son vekillikleri kimin aldığı önemli. Çankırı'da oyunu 10 puan arttırmanın bir anlamı yok. Zaten 2-0 almışsın. O yüzden yüzdelerin bu seçimde fazla bir önemi yok. 

- Yarın seçim olsa partilerin oy oranları nasıl olur? 

Yarın değil bugün seçim olsa diyelim. 24 saat uzun bir süre. Yarın sabah neye uyanacağımızı bilmiyoruz. AK Parti yüzde 43-44, CHP yüzden 26-27, MHP yüzde 13-14, HDP yüzde 12-13 oy alacağını düşünüyorum. Bu benim görüşüm. Bana "4 partili mecliste tek başına iktidar çıkmaz" diyorlar. Çıkar ama dediğim gibi il il çalışma yapmak, az farkla kazanılan ve kaybedilen yerler üzerinde yoğunlaşmak gerekir. 

- Türkiye nasıl bir 60 gün yaşayacak? 

Bu seçimde tek bir şey konuşacağız. AK Parti tek başına iktidar olacak mı? AK Parti tam iktidarın sınırında. Yarım puan bile altın değerinde. Muhalefet partileri de tek başına iktidar yapmamak için büyük bir kampanyayla Ak Parti'ye vuracaktır. Çok sert bir seçim dönemi yaşayacağız. Ben bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Bütün siyasi partilerin üslubuna dikkat etmesi gerekir.


  http://www.radikal.com.tr/142513814251384

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu Adil Gür - surrealist_tr

  Adil Gür yerel seçimlerden beri akp'yi %50'nin üzerine çıkarmaua çalışıyor.Sanki gönüllü akp anketörü.Halkın içine çık biraz konuş ne diyorlar.Gazeteler,tv'ler el birliği etmiş uzman diye bu adamı her yere çıkarıyorlar.

  Adil Gür- Oral Çalışlar - Raqasanlı

  Adil Gür- Oral Çalışlar çok benzer kişilikler. İkisi de çaktırmadan iktidar yanlısı algı oluşturmaya çalışıyor.

  seçim mühendisliği artık bitti! - efeg27

  Gerçekleri hatırlatayım 7 haziran da Doğu ve g.doğuda çok ciddi oy kaybını AKP yaşadı diğer partiler değil! muhtemelen Kürtlerin tamamı AKP ye oy vermeyecek, bazıları dindar Kürt algısı var desede bence etnik tercih ağır basacak ve AKP %50 yakın oy kaybettiği bölgeden bir %50 daha kaybederek CHP-MHP sınırına gelecek lakin Erzurum,Elazğı,Malatya gibi oyunun bir kaç puan düştüğü yerlerden bahsetmiyorum. Muhtemelen iki bölgeden toplamda 12-13 civarı vekil çıkarabilecek. Kürtlerin baraj algısı kırıldı unutulmasın. İç anadoluda MHP ile kapışıyor geçen seçime göre çok kaybı olmadı ancak diğer taraftaki kayıplarını karşılayabilecek nitelikte vekil sayısı mevcut değil! Büyükşehirler de esas rakibi CHP bu sefer daha avantajlı! Ekim ayında FED dolara faiz açıklaması yaparsa kur tekrar fırlar! 3 Kasım 2002 de dolar 1,141 TL, 12 Haziran 2011 de 1,57 TL idi bugünse 2,92 TL ortada net bir sorun var!

  Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz - Selimserincan

  Yine seçimden önce yüksekten atıyorsunuz.Arınç ile Davutoğlu da yüzde 60 demişlerdi.N'oldu?...Hiç düşeceğiniz aklınıza gelmiyor mu? Bence AKP bu sefer tam bir şok yaşayacak. Buna kendinizi hazırlayın. Birkaç oy için yeniden insanları birbirine öldürterek toplum içine nifak tohumları ekmek, anaların yüreğini yakmak neymiş görürsünüz. Halk olan bitenin farkında değil sanıyorsunuz değil mi? Savaşta ısrar etmeye devam ederseniz askerler bile isyana kalkışacak. Seslerini yükseltmeye başladılar bile haklı olarak.