Adım adım Cumhuriyet

Tarih kitaplarından sıkılıyorsanız, İstanbul'dan Bandırma Vapuru'na binerek Samsun'a çıkabilir, Atatürk ve arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı mücadelesine 'görsel' olarak tanık olabilirsiniz.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Tarih kitaplarından sıkılıyorsanız, İstanbul'dan Bandırma Vapuru'na binerek Samsun'a çıkabilir, Atatürk ve arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı mücadelesine 'görsel' olarak tanık olabilirsiniz. 'Cumhuriyet' bilgisayar oyunu, animasyon ve üç boyutlu grafiklerle Cumhuriyet'in ilanının sürecini eğlendirerek öğretecek.
Senarist ve oyun tasarımcısı Kutsi Akıllı ile Ogan Kandemiroğlu'nun hazırladığı 'Cumhuriyet' bilgisayar oyununda, Cumhuriyet'in kuruluş aşamalarının verildiği dijital bir kızma birader oyunu düzenlendi. Oyunda, zorluk derecesi birden altıya kadar değişen tarih soruları yer alıyor.
Atatürk'ün, İstanbul'da Bandırma Vapuru'na binmesiyle başlayan oyun, Samsun'a çıkış ve Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas kongreleri, Meclis'in kurulması, Sakarya ve Kütahya muharebeleri, İzmir'de düşmanın denize dökülüşüyle devam ediyor.
1045 adetlik soru bankasını Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi Başar Özal'ın, programlamayı Vedat Karakaplan'ın yaptığı oyunda, dokuz animasyon ve üç boyutlu grafik tasarımları da yer aldı. Oyunda, sorulara verilen doğru yanıtlarla bir veya altı adım ilerleme sağlanırken, yanlış yanıt verilince, ekran doğru yanıtı gösteriyor.
Türkiye'ye yönelik bir oyun düşüncesiyle Cumhuriyet'i hazırladıklarını belirten EuroSoft Pazarlama Müdürü Mahmut Karcı, 10 günde 1250 satış yaptıklarını söyledi. Karcı, "Oyundaki binalar, araçlar ve gemiler, orijinaline uygun yapıldı. Tarihçiler oyunu çok beğendi. Türk tarihine yönelik benzer oyunlar hazırlanması için talepler var. İlk önce İstanbul'un fethini bilgisayar oyununa dönüştüreceğiz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7462367462360

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.