Adım adım idama doğru

Libya'da iki Türk vatandaşının idamının durdurulamamasında davaya bakan savcının, öldürülen işadamı Milad el-Madi el-Devis'in oğlu olmasının büyük etkisi olduğu öğrenildi.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Libya'da iki Türk vatandaşının idamının durdurulamamasında davaya bakan savcının, öldürülen işadamı Milad el-Madi el-Devis'in oğlu olmasının büyük etkisi olduğu öğrenildi. Daha önce iki kez durdurulan infazın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 Haziran'da gönderdiği mektuba rağmen, üçüncü girişimde gerçekleştirildiği anlaşıldı.
Selim Aslan ve Yunus Özkan inşaat işçisi olarak gittikleri Libya'da 1995 yılında 'gasp ettikleri El-Devis'i öldürmek'ten suçlu bulundu. İdam cezasının kesinleştiği 2002 yılından itibaren dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in başlattıkları girişimler, mevcut hükümet tarafından da sürdürüldü.
Gül: İnfial yaratır
İlk infaz tarihi olarak 10 Ağustos 2004 belirlenince Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Libya Büyükelçisi'ne 'infazın Türkiye'de infial yaratacağı' uyarısında bulundu. Gül, kurban El-Devis'in ailesine kan parası ödenmesini ve hükümlülerin cezalarını vatanlarında çekmesi için adli yardımlaşma anlaşmasında yeni bir düzenleme yapılmasını teklif etti. Ancak sonuç çıkmadı. Bu süreçte Libya, infazın 1 Haziran 2005'te gerçekleşeceğini duyurdu. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ali Tuygan'ın, Libya Büyükelçisi ile yaptığı görüşme sonrasında infaz bir kere da-ha durduruldu. Başbakan Erdoğan da 7 Haziran'da Libya Başbakanı Ghanem'e, Adalet Bakanı Cemil Çiçek de muhatabına mektup yazarak infazın durdurulmasından duyulan memnuniyeti iletti.
Türk hükümetinin bu konudaki yoğun ısrarına karşın Libya, infazı 14 Temmuz'da gerçekleştireceğini duyurdu ve Dışişleri Bakanı Gül'ün Libya Başbakanı Ghanem'le yaptığı telefon görüşmesine rağmen idamlar yapıldı.
Türkiye'nin itirazı
İnfazın durdurulamamasının en önemli nedenleri arasında kurbanın ailesinin ülkenin önde gelen kişilerinden olması ve davaya bakan oğlunun da Libya Adalet Bakanlığı'nda savcı olarak görev yapması yer alıyor. Türkiye'nin Trablus Büyükelçiliği, itirazları sırasında bu konuyu da gündeme getirmiş ancak sonuç alamamıştı.
Nijeryalılara af
Dava sürecinde sanık avukatlarının 'Libya'da her beş yılda bir af uygulandığını, bu haktan 42 yaşındaki Aslan ve 39 yaşındaki Özkan'ın da yararlanması gerektiğini söylediği, ama bu itirazlarının dikkate alınmadığı belirtiliyor. Dışişleri Bakanlığı'nın elindeki bilgilere göre Libya, 238 Nijerya vatandaşını aynı süreçte aftan yararlandırmış ve ülkelerine geri göndermiş.


    http://www.radikal.com.tr/7521077521070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.