Adım adım 'yolsuzluk operasyonu' ve yankıları

Adım adım 'yolsuzluk operasyonu' ve yankıları
Adım adım 'yolsuzluk operasyonu' ve yankıları
Aralarında 3 bakanın oğlu, bürokrat ve iş adamlarının da gözaltına alındığı operasyonda sabah saatlerinden itibaren adım adım neler yaşandı? Hükümet, muhalefet ve Cemaat cephesinde operasyonun yankıları nasıl oldu?

Radikal.com.tr - İstanbul'da sabah saatlerinde düzenlenen 'yolsuzluk ve rüşvet operasyonu' ülke gündemine bomba gibi düştü. 

Ali Ağaoğlu yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda gözaltına alındı


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kağan Çağlayan gibi 3 Bakan çocuğunun da gözaltına alındığının açıklandığı operasyon kapsamında, iş adamları Ali Ağaoğlu, Reza Zerrab, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan da gözaltına alınan isimler arasındaydı. 

Üç Bakan'ın oğlu yolsuzluk operasyonunda gözaltına alındı


Barış Güler gözaltında ilk kez görüntülendi


Operasyonun vurduğu hisseler


İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Radikal'e yaptığı açıklamada operasyonların kendi savcılıklarınca yürütüldüğünü ifade ederken, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise ‘açıklama yapma durumunda değilim’ dedi. 

İstanbul Başsavcısı'ndan ilk açıklama


Fatih Belediye Başkanı da gözaltına alındı


Ağaoğlu CEO'su: Gözaltı yok, bilgisine başvuruluyor


Operasyon ile ilgili görüşlerini paylaşan CHP 'li Gürsel Tekin ve MHP'li Oktay Vural ise operasyonun sonuna kadar gidildiği takdirde anlamlı olacağı konusunda fikir birliği yaptılar. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Ümit ediyorum bu operasyon derin dehlizlere kadar gider. Eğer derin dehlizlere giderse, Türk siyasetinin lehine olur. Ancak böyle bırakılırsa, derinleştirilmezse, hiç anlamı olmaz" şeklinde açıklama yaparken, MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural ise "Bunlar sadece buzdağının görünen ucunun ucu. Maalesef cerahat akıyor. Tablo bunu gösteriyor" dedi.

Muhalefet memnun: Kılıçdaroğlu'na kadar uzansa da...


Muharrem İnce: Operasyonun içinde külçe altın var


BDP'den ilk operasyon açıklaması: Siyaset değişiyor


Aysel Tuğluk: Paralel devlet harekete geçti


Muhalefet cephesinde ise en dikkat çekici yorumlardan bir diğeri CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'dan geldi. İstanbul'da bu sabah başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda üç bakanın oğlunun gözaltına alınması üzerine Başbakan Erdoğan'a istifa veya güvenoyu çağrısında bulunan Oran, Başbakan Erdoğan’a yönelttiği soru önergesinde, “İstifa edecek misiniz? Güvenoyu mekanizması bu kez işleyecek mi? Size bilgi verdiler mi? Bakan çocuklarının telefonlarının bir yıldır dinlendiğinin ortaya çıkması karşısında bu durumu tam bir yıl önce öğrendinizse niçin gereğini yapıp söz konusu bakanları görevden almadınız?” sorularına yer verdi.

Başbakan'a soru: Bakan çocukları niye bir yıldır alınmadı?


İki müteahhit daha gözaltında


Emlak Konut Genel Müdürü de emniyette


Operasyonun yankıları siyaset kulislerinde devam ederken, gazeteci Ruşen Çakır yolsuzluk operasyonunu kendi sitesinde değerlendirdi. Çakır, "Sonuçta son rüşvet operasyonunu, Fethullah Gülen cemaatinin hükümete yönelik bir hamlesi, dolayısıyla Cemaat-hükümet meydan muharebesinin yeni bir safhası olarak görmek yanlış olmayacaktır." derken, Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, bu sabah attığı bir tivitle, dershane tartışmalarıyla başlayan cemaat-hükümet gerilimine son verilmesini istedi. “Fenalığa fenalıkla mukabele etmek, husumeti artırır, kin ve nefreti körükler, insanı hem azapta bırakır hem kaybet-kaybet sarmalına sürükler” diyen Akdoğan’ın bu tiviti, takipçileri tarafından cemaate bir zeytin dalı olarak yorumlandı.

Yalçın Akdoğan'dan uyarı: Kaybet-kaybet sarmalı oluşur


'Cemaatli' operasyon yorumu: Kazanan değil kaybeden önemli


Aralarında 3 bakanın oğlu, bürokrat ve işadamlarının olduğu operasyon Hükümet kanadında ise "şok" etkisi yaptı. Sabahın erken saatlerinden itibaren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın kurmayları ve parti yönetimi olan-biteni öğrenebilmek için seferber oldu. İddiaya göre 3 savcı, İstanbul Başsavcısı’na haber vermeden düğmeye bastı. Büyük bir gizlilikle yürütülen soruşturmanın detayları, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’ne (UYAP) dahi girilmedi. Ankara’dan güvenilir kaynaklardan alınan bilgiye göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, üç bakan oğlunun da adının karıştığı operasyonu, gözaltılar başladığı sırada öğrendi.

AK Parti'de şok: Operasyonun şifresini çözmeye çalışıyor


Başbakan da operasyonu basından öğrendi


Zaman gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce'nin operasyon yorumu ise şu şekilde oldu:"Devam eden operasyonu, Hizmet hareketini adres göstererek hedef saptırma gayretleri var.. Yargı ve emniyette tasfiye edildikleri bangır bangır söylenen insanlar, Cumhuriyet tarihinin en derin operasyonuna nasıl imza atıyor? Bu operasyon devlet operasyonudur.

'Cemaat operasyonu' iddialarına ilk yanıt Gülerce'den: Bu devlet operasyonudur


Konya'da toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan ise, "İstedikleri kadar çirkin yollara tenezzül etsinler, kirli ittifakların içine girsinler, buradan bir kez daha tekrar ediyorum. Türkiye ’de artık söz milletindir, karar milletindir, yetki milletindir. Mühür milletin elindedir" dedi.

Başbakan Erdoğan: Hiçbir tehdide boyun eğmeyeceğiz


  http://www.radikal.com.tr/1166673116667318

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Cemaatle aşk bittimi! - efeg27

  Hepimiz biliriz, aşk ayrılığı çok zordur. Her iki tarafta çok acı çeker, ardından söylenmedik söz bile kalmadığı olur, hakaretler, küfürler bazen kavgalar çıkar, hatta ya benimsin ya toprağın gibi paranoyalar bile olur. Galiba tüm bu olanlar aşkın bittiğini gösteriyor, acısız ayrılık olmaz ama bazen acı güzeldir... aşk acısı daha da güzeldir...

  akp - alptekin-h

  bu hikaye de burada bitti.

  kim vatansever. - sduzgun

  çok laf yalansız, çok mal haramsız olmaz. vatansever bakanların vatanı niçin çok sevdiği ortada. ayrıca baksınlar bakalım vatan hainliği ile suçlanan bdp lilerle ilgili bir tek yolsuzluk dosyası veya iddiası var mı. kim vatansever?

  Yolsuzluğun kaynağına gidilecek ise TOKİ es geçilir mi? - mozden

  Birçok bakanlıktan fazla parayı, üstelik ülkenin en ücra köşelerinde harcayan TOKİ ne durumda? Kaloriferleri doğalgaz ile mi yoksa kömür ile mi çalışıyor? Kömürlü ise, kalorifer dairelerine kilit vurmak gerekir mi acaba?

  anlıyormusun tayyip - gazetey

  3 bakanının çocuklarını tutukladık sonra senin çocuklarını en sonda seni tutuklayacağız diyorlar. düşün bakalım şimdi.

  Cemaat - Vive

  Birileri düğmeye bastı demek..

  hepsi doğrudur - noname99

  Yapıldığı iddaa edilen yolsuzlukların hepsi muhtemelen doğrudur ve fazlası vardır. Mesela İstanbul'da altgeçit inşaat ihalelerini 20 yıldır aynı şirket kazanır kimse de nasıl diye sormaz. Zaten soran da alaşağı edilir. Başbakanın damatlarının inşaat sektöründeki artan ağırlığı, özel hastaneler şu bu hep ortada. Fakat neden şimdi. Nedeni belli. Gücünüze halktan almadan iktidar oldunuz. Halk size oy versede ona güvenmeyip cemaat gibi tanımsız organisazyonlara politik düşmanlarınızdan kurtulmak için bel bağladınız. Hukuk dışılık işinize gelince kafanızı cevirdiniz. Şu soruyu sormadınız hiç, ya gün gelip bunlar bana da olursa. Bizi uyardık. Hukuk herkese lazım dedik. Size de lazım olur dedik. Bık bık dediniz. Buyrun çıkartın şimdi bunu kalenizden.