Adını barış koydular

Adını barış koydular
Adını barış koydular
Diyarbakır'da 1121 tesisin toplu açılış töreni ilklerin yaşandığı bir 'barış şenliği'ne dönüştü. Erdoğan, Barzani, Şivan Perwer ile İbrahim Tatlıses barış ve kardeşlik mesajları verdi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi
RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , dün Diyarbakır’da 1121 tesisin toplu açılışını gerçekleştirdi. Ancak bu açılış her yönüyle tarihi bir anlam taşıyordu. Erdoğan, eşi Emine ve kızı Sümeyye Erdoğan, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve diğer bakanların yanı sıra platformda Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, 37 yıldır sürgünde olan sanatçı Şivan Perwer ve İbrahim Tatlıses de vardı. Tarihi buluşmada her konuşmada çözüm, barış ve kardeşlik mesajları verildi.
KENTTEKİ HAVA: Diyarbakır’da tarihi buluşmanın öncesi sessizlik, sabah saatlerinden itibaren yerini hareketliliğe bıraktı. Uçakla gelmesi beklenen Barzani’nin karayoluyla geleceği öğrenildi. Bunun üzerine Diyarbakırlılar Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin bayrakları ve Barzani fotoğrafları ile geçiş güzergâhında beklemeye başladı. Kürt bayraklarıyla süslenmiş konvoylar kentte tur attı. Barzani’yi Diyarbakır’a gireceği yol üzerinde karşılayan tek milletvekili BDP ’li Altan Tan oldu. Ancak Barzani’nin konvoyu burada durmayınca Tan’ın da karşılaması gerçekleşmedi.
PUŞİ HEDİYE EDİLDİ: Barzani oteline doğru hareket ederken Erdoğan ve bakanları taşıyan uçak da Diyarbakır’a indi. Gözler Erdoğan’la polemik yaşayan Bülent Arınç’taydı. Arınç’ın ‘düşünceli’ hali gözlerden kaçmadı. Başbakan’ın otobüsünün önü sık sık vatandaşlar tarafından kesildi; vatandaşlar Erdoğan çiftine puşi hediye etti. Başbakan’a ayrıca Yeni Diyarbakırspor forması da hediye edildi.
11 YIL SONRA İLK: Başbakan ilk olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret etti. DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, BDP’li Sırrı Sakık, Altan Tan ve Esat Canan ile Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ve Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş Başbakan Erdoğan’ı karşılayan heyette yer aldı. Erdoğan 11 yıllık iktidarı döneminde ilk kez Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kapısından içeri girdi. Erdoğan’ın görüşmelerinin oldukça samimi bir atmosferde geçtiği öğrenildi. Ziyarette bulunan bakanlar ile BDP’lilerin bir arada bulunduğu bir sırada Erdoğan ile Baydemir’in bir ara el ele tutuşması Diyarbakır’dan akıllarda kalacak görüntüler arasında yer aldı.
İLK’LER YAŞANDI: Erdoğan ve Barzani’nin Diyarbakır’daki ilk teması valilikte oldu. İki lider burada Şivan Perwer ile buluştuktan sonra toplu açılış töreninin yapılacağı Kantar Meydanı’na geçti. Meydana, Erdoğan ve Mesut Barzani birlikte girerken, iki liderin ardından Kürt sanatçılar Şivan Perwer ve İbrahim Tatlıses girdi. Meydanda art arda ilkler yaşandı. Barzani ‘Kuzey Irak Kürdistan Bölgesi’nin başkanı olarak anons edildi. Başbakan Erdoğan da ilk kez, “Kuzey Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki değerli kardeşlerimizi muhabbetle selamlıyorum”dedi. Barzani konuşmasında Kürtlerden çözüm sürecine destek olmalarını istedi. Barzani’nin konuşmasının sonunda Türkçe, “Yaşasın Türk-Kürt kardeşliği. Yaşasın barış. Yaşasın özgünlük” sözleri alkışlarla karşılandı.
SAHNEDE İKİ DEV İSİM: Tarihi günde yaşanan bir diğer ilk de Şivan Perwer’in 37 yıllık özlemin ardından halkı ile kucaklaşması oldu. Sahneye İbrahim Tatlıses ile çıkan Şivan Perwer barış sürecine destek verdi. İkili, ölen bir PKK ’lı için yakılan ‘Megri’ (Ağlama) isimli ağıtı seslendirdi. Bu türkü protokolü ağlattı.
BAYRAK SENTEZİ: Liderlerin konuşmaları ve konser sırasında Türk bayraklarının yanı sıra Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bayraklarının da açılması dikkat çekti. Bazı vatandaşların Kürtleri simgeleyen sarı kırmızı yeşil renkli aksesuvarlar kullandıkları görülürken, bir vatandaş da üzerinde ‘Kürdistan’ yazılı forma ve elinde Türkiye ve AK Parti bayrağı taşıdı.
NİKÂHIN SÜRPRİZİ ZANA: Liderler törenden sonra akşam saatlerinde de 400 çiftin toplu nikâh törenine katıldı. Törenin sürpriz ismi Leyla Zana oldu. Zana’nın katılması tarihi buluşmaya mesafeli yaklaşan BDP’lilere de mesaj niteliğindeydi. Zana, çiftlere şahitlik ederken Kürtçe, “Sadece bu çiftlere değil barışa da şahidim. Allah’tan diliyorum, hiçbir güç bu barışı bozmasın” dedi. Erdoğan, Barzani ve Zana’nın şahitlikleriyle kıyılan nikâhın ardından sahneye konfeti ve balonlar yağdı. Erdoğan’ın üzerindeki konfetileri korumaları temizlemeye çalışırken, Barzani’nin geleneksel başlığında kalan konfetileri ise Erdoğan temizledi.
BDP’Yİ BÖLDÜ: Başbakan Erdoğan ve Barzani’nin Diyarbakır buluşması BDP’yi böldü. DTK Eşbaşkanı Türk ve BDP’li Sakık, Canan, Tan ve Zana gibi örgüte uzak isimler programlara katılmasına rağmen, BDP yönetiminden bir çok isim Başbakan Erdoğan ve Barzani ile görüşmemeyi tercih etti. BDP İl Başkanlığı önünde, Barzani’nin ziyaretini eleştiren bir basın açıklaması yapıldı. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı etkinlik açıklama yapıldıktan sonra sona erdi.

‘Tek ihtiyacımız barış’


Şivan Perwer, sahneye gelen İbrahim Tatlıses’e “Urfalı İbo yanımda. Sen ne söylüyorsun” diye Kürtçe soru sordu. Tatlıses ise “Ne diyeyim her şeyi sen söyledin zaten” diyerek konuşmasına Kürtçe başladı. Tatlıses Kürtçe devam ettiği konuşmasında “Aynıyız aynı. Şivan kardeşime çok teşekkür ederim. 37 yıl sonra kentimize hoş geldin” dedi. Pewer ile Tatlıses, sahnede şu konuşmaları yaptı:
Perwer: Urfa’ya da Ankara’ya da, İstanbul’a,
Trabzonan’a gideceğiz.
Tatlıses: Fark yoktur. Ha Türk ha Kürt, fark yoktur.
Perwer: Kim barış için çalışırsa o iyidir.
Tatlıses: Kim barışa hizmet verirse onun ellerine sağlık. O güzeldir. Barış için kim elini taşın altına koyarsa o benim başımın üstündedir. Buraya ne şöhrete, ne de şana geldik. Şöhrete de doyduk, şana da doyduk. Bizim bir tek ihtiyacımız var oda barıştır.
Perwer: (...) Sayın Başbakan Almanya’da hatırlıyorum 3 yıl önce demişti ki. Asimilasyon bir insanlık suçudur, bir günahtır. Bundan sonra ülkede asimilasyon da olmayacak. İnsanlar özüyle, dostça, kardeşçe hep birlikte yaşayacak.
Tatlıses: (...) muhlalefet olduğu yerde barışın olması mümkün değil. Ama her şeye rağmen her şeyin sahibi sizsiniz. Bu halk her şeyi başarır.
Perwer: Sizler çok kez bizden türkü dinlediniz. Bazen insan içinden geçenleri söylemek ister. Diyarbakır 4 kapılıdır ve bu 4 kapının her biri ülkemizin şahididir. Sizler biliniz ki bu Şivan’ın yüreğinde ne elem ne keder vardır.
Tatlıses: Son kez bir şey diyeyim. Bir oğlum daha olursa son inşallah olacak. Adını Barış koyacağım
Perwer: Benim de olursa ismini Aşiti (Barış) koyacağım.