Adıyaman'da Alevilerin evleri işaretlendi

Adıyaman'da Alevilerin evleri işaretlendi
Adıyaman'da Alevilerin evleri işaretlendi
Adıyaman'da, Alevilerin yaşadığı mahalledeki bazı evlerin kapılarına işaret konulduğu iddiası tedirginliğe yol açtı.

Fadıl BİNZET

ADIYAMAN - Adıyaman’ın Karapınar Mahallesi’nde yaşayan bazı Alevi vatandaşların evlerinin işaretlendi iddiası, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün Facebook hesabından duyurmasıyla ortaya çıktı. Kentte herkesi şaşırtan ve tedirgin eden olay iddiaya göre şöyle gelişti:

Karapınar Mahallesi’nde pazartesi sabahı bazı evlerin kapılarına benzer işaret konulduğu fark edildi. İşaretlenen evlerde Alevi vatandaşların oturması tedirginliğe neden olurken, olay güvenlik güçlerine bildirildi. Mahalleye gelen polis, işaret bulunan kapılarda inceleme yapıp, evlerin sahiplerinin ifadesine başvurdu. Mahalle sakinleri daha sonra toplu halde imzaladıkları dilekçeyi savcılığa verip, suç duyurusunda bulundu.

MUHTAR: TEDİRGİNLİK YAŞIYORUZ
Gelişmelerin ardından bazı mahalle sakinleri kapılarındaki işaretleri üzerini boyayarak veya silerek temizledi. Bazı işaretlerin halen kapılarda durduğu mahallenin muhtarı Mahmut Gürsu, 2 gündür büyük tedirginlik yaşadıklarını söyledi. Kendisinin de Alevi olduğunu söyleyen muhtar Gürsu, işaret konulan kapıların tamamının Alevi vatandaşların yaşadığı evler olduğuna dikkat çekerek şöyle dedi:

"Sünni mahalle sakinlerinin kapısında herhangi bir işaret yok. Bu durum Sünni ve Alevi tüm mahalle sakinlerini herkesi rahatsız etti. Biz bunun çocuklar tarafından yapılmış bir oyun olmasını diliyoruz. Ancak aklımıza Maraş olayları gelince tedirgin oluyoruz. Bu olay provokasyon amaçlı da olabilir. Polise ve savcılığa bildirdik, şu an olay araştırılıyor. İnşallah kötü olaylar olmaz ve huzurumuz bozulmaz."

VALİ SODAN: ARAŞTIRIYORUZ
Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, kentte yaşanan olaya ilişkin çok yönlü soruşturma yürütüldüğünü açıkladı. Gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Vali Ramazan Sodan, Adıyaman’ın Türkiye ’nin en huzurlu kentlerinden birisi olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

"Karapınar Mahallesi, Alevi vatandaşlarımızın yoğun olarak oturduğu semtimizdir. Bu mahallede 25- 30 evde karalama şeklinde işaret bırakılmış. Bugüne kadar bu semtte de huzur ve asayiş sorunu yaşanmadı. Bu işaretler çocuklar tarafından da yapılmış olabilir. Hangi maksat ve amaçla yapıldığını bilinmemekle beraber, konuyla ilgili gerekli çalışmalarımızı başlattık. Güvenlik güçlerimiz gerekli incelemeleri sürdürüyor. Gerekli önlemlerimizi aldık, vatandaşlarımızın tedirgin olmasına gerek yok."

Gelişmelerin ardından, Karapınar Mahallesi’nde güvenlik önlemlerini artıran polis olayla ilgili incelemesini sürdürüyor.

Seçim bölgesinde yaşanan olayla ilgili yazılı bir açıklama yapan AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner de Alevi vatandaşların kapılarına işaret konulmasının iyi niyetle bağdaşmayacağını belirterek kınadı.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI
Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı da olayla ilgili soruşturma başlattı.

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, kapıların ve duvarların işaretlenmesine ilişkin soruşturmanın başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, şöyle denildi:
“Bazı basın yayın organlarında, internet medyasında, 'Adıyaman'da yaşayan 200 kadar Alevi vatandaşın evlerinin kapısının işaretlendiği' yönünde haberler yer aldığı görülmüştür. Adıyaman Merkez Karapınar Mahallesi'nde 27 Şubat günü saat 12.30 sularında bazı evlerin duvarlarına yazılar yazıldığı kolluğa ihbar edilmiş, ihbar çerçevesinde maddi gerçeğin araştırılması açısından derhal soruşturmaya başlanmıştır. Soruşturma kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde toplam 26 evin dış cephe duvarlarına, pencere yanlarına ve bahçe duvarlarına olmak üzere değişik uzunluklarda kırmızı keçeli kalemle harf veya rakama benzemeyen ve anlamlandırılamayan şekillerin yapıldığı tespit edilmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığımızca olay tüm yönleriyle soruşturulmakta, faillerin tespitine yönelik titiz çalışma yapılmaktadır.” (dha)