Adıyaman'da alkol paniği

Adıyaman kent merkezinde alkolden iki gün içinde altı kişi öldü, iki kişi de tedaviye alındı.
Haber: FADIL BİNZET / Arşivi

ADIYAMAN - Adıyaman kent merkezinde alkolden iki gün içinde altı kişi öldü, iki kişi de tedaviye alındı. Sahte rakı ve ispirtodan kaynaklandığı sanılan ölümler nedeniyle Emniyet geniş çaplı soruşturma başlattı, bayilerden içki numuneleri alındı.
Kentte özellikle içki kullananlar arasında paniğe neden olan olay, 42 yaşındaki İbrahim Yağar'ın geçen çarşamba akşamı Adıyaman Devlet Hastanesi'ne kaldırılmasıyla başladı. Alkol zehirlenmesi teşhisi konulan Yağar, sevk edildiği Gaziantep Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Aynı şikâyetle bir gün sonra Adıyaman Devlet Hastanesi'ne başvuran 40 yaşındaki Hacı Mehmet Arıca ile 51 yaşındaki Kerim İpekçi sevk edildikleri Gaziantep Devlet Hastanesi'nde, 46 yaşındaki Yaşar Konaç ise Malatya'ya götürülürken yolda öldü. Bu dört kişinin ölüm nedeni araştırılırken, dün 56 yaşındaki Hasan Su ve 52 yaşındaki Şükrü İnceyol da evlerinde ölü bulundu. Cesetlerin yanındaki şişelerden, ölenlerin ispirto içtiği anlaşıldı.
Sağlık durumları ağır
Önceki gün yine aynı şikâyetle Adıyaman Devlet Hastanesi'ne kaldırılan 51 yaşındaki Mustafa Aksoy ve 44 yaşındaki Mustafa Tuluk, sevk edildikleri Gaziantep Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Bu kişilerin sağlık durumlarının ciddi olduğu belirtildi.
Ölenlerden otopsi işlemleri tamamlanan Hacı Mehmet Arıca ile Şükrü İnceyol,
dün öğleyin Ulu Cami'de kılınan cenaze namazından sonra toprağa verildi. Adıyaman Emniyet Müdürü Süleyman Güleç, ölenlerin, çevrelerinde aşırı içki içmeleriyle tanındığını, son zamanlarda ispirto ve kolonya da içtiklerinin belirlendiğini söyledi. Olayla ilgili geniş soruşturma başlattıklarını belirten Güleç, "Şükrü İnceyol ve Hasan Su'nun ölü bulundukları yerlerden içtikleri ispirtolardan numune alındı. Bu arada ispirto satışı yaptığı belirlenen Işık Büfe'den de numune alındı. İspirto numuneleri incelenmek üzere Tekel'e verildi. Olaya ilişkin soruşturma sürdürülüyor" dedi. Güleç, evinde sızıp ölenler olabileceği, bu nedenle ölü sayısının artmasından endişe edildiğini sözlerine ekledi.
Hekimler de şaşkın
Adıyaman Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Sinan da şunları söyledi:
"Alışık olmadığımız bir durum yaşıyoruz. Cesetlerden alınan örnekleri Adli Tıp'a gönderildi. Bu kişilerin ölümüne ilişkin kesin bir şey söyleyebilmek için Adli Tıp kurumunun yapacağı tahlilleri bekleyeceğiz."
Adıyamanlı Ferit Gürsoy ise hayatını kaybedenlerle zaman zaman birlikte içtiklerini anlattı. Gürsoy, "Ölenler benim arkadaşlarımdı. Onlarla zaman zaman ispirto içerdik. Arkadaşlarımın ölümüne sanırım aşırı miktarda ispirto içmeleri neden oldu" dedi.