Adıyaman'da deprem: Altı ölü

Adıyaman'ın Çelikhan ilçesi beş gün aradan sonra dün yeniden sallanırken, ilçeye bağlı Yağızatlı Köyü'nün Bistika mezrasında toprak damlı bir ev çöktü.
Haber: FADIL BİNZET / Arşivi
ABDÜLKERİM SONKAYA / Arşivi

ADIYAMAN - Adıyaman'ın Çelikhan ilçesi beş gün aradan sonra dün yeniden sallanırken, ilçeye bağlı Yağızatlı Köyü'nün Bistika mezrasında toprak damlı bir ev çöktü. Enkaz altında kalan altı kişi öldü, iki kişi yaralı kurtarıldı.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü'nün merkez üssünü Çelikhan yakınları olarak saptadığı Richter ölçeğine göre 3.8 büyüklüğündeki deprem, saat 01.55'te meydana geldi. Depremde, Bistika mezrasında, geçen haftaki Richter ölçeğine göre 5 büyüklüğündeki depremde duvarları çatlayan Bakırcı ailesine ait toprak damlı kerpiç ev, büyük bir gürültüyle çöktü.
Evin yıkıldığını sabah fark eden köylüler, hemen enkaz altında kalanlara ulaşmaya çalıştı. Kurtarma çalışmalarına, Adıyaman'dan gelen Sivil Savunma Ekibi de katıldı. Enkazdan 70 yaşındaki Ali Bakırcı, 65 yaşındaki Meryem Bakırcı, dokuz yaşındaki Yusuf Bakırcı, 12 yaşındaki Nurgül Bakırcı, 10 yaşındaki Bünyamin Bakırcı ve beş yaşındaki Seda Bakırcı'nın cesedi çıkarıldı. Yaralı kurtarılan 33 yaşındaki Hanım Bakırcı ve 13 yaşındaki Hatice Bakırcı ise Malatya Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Evin sahibi Mehmet Ali Bakırcı, köylülerden aldığı tütün ve kuru meyveyi satmak için ilçe dışında olduğu için kurtuldu.
Beş gün önceki depremde hasar görmüş
Muhtar Abdullah Karakurt, Bakırcı ailesine ait evin duvarlarında geçen haftaki depremde çatlaklar meydana geldiğini, buna rağmen yetkililerin
'oturulamaz' raporu vermediğini, ailenin de barınacak başka yerleri olmadığı için evi boşaltmadığını söyledi. Bakırcı ailesi fertleri, öğle namazından sonra köy mezarlığında toprağa verildi. Çelikhan'da geçen perşembe sabahı saat 06.15'te meydana gelen 5 büyüklüğündeki deprem can kaybına neden olmamış ancak 200 civarında binada çatlak oluşmuştu.