Adlarını asteroidlere yazdırdılar

ABD'deki New Mexico eyaletinde tüm dünyadan yüzlerce öğrenci kıyasıya bir yarış içinde. Lise ve üniversite öğrencileri bilim ve mühendislik alanlarında ürettikleri projeleri sunuyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL- ABD'deki New Mexico eyaletinde tüm dünyadan yüzlerce öğrenci kıyasıya bir yarış içinde. Lise ve üniversite öğrencileri bilim ve mühendislik alanlarında ürettikleri projeleri sunuyor. Yarışmacılar arasında beş de Türk öğrenci var. Altı gün süren yarışmada sona geliniyor ve sonuç açıklanıyor. Feyziye Mektepleri Vakfı (FMV) Özel Işık Lisesi öğrencileri Güneş Parlakgül ve Burak Çelik'in 'Yeni Nesil Güneş Pilleri' çalışması dünya birincisi oluyor. Genç bilimciler projeleriyle güneşten gelen ışığın yüzde yüzünü kullanabilen organik bir güneş pili üretti. Bitkilerin uzun süre klorofille enerji ürettiği gerçeğinden yola çıkan gençler, klorofil molekülüne çok yakın iki molekülü sentezleyerek pillerini imal etti.
1212 proje sunuldu
Uluslararası Gençler Bilim ve Mühendislik Proje Yarışması, 13-19 Mayıs tarihleri arasında yapıldı. Yarışmaya 50 ülkeden 1508 öğrenci katıldı. Toplam 1212 projenin sunulduğu yarışmada takım projeleri dalında dünya birinciliğini Türk gençler göğüsledi. İstanbul FMV Özel Işık Lisesi'nde başarı bursuyla okuyan Güneş Parlakgül ve Burak Çelik kendilerini dünya birincisi yapan 'Yeni Nesil Güneş Pilleri' çalışmalarıyla daha önce de TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması'nda üçüncü olmuştu. Çalışmalarına iki yıl önce başladıklarını anlatan 17 yaşındaki Burak Çelik, projelerini şöyle anlatıyor:
"Hesap makinelarinda kullanılan silikon bantlı güneş piller vardır. Bizim üreettiğimiz güneş pili ise organik bazlı. Silikon bazlı piller güneşten gelen ışığın sadece yüzde 50'sini kullanabiliyor. Bizim ürettiğimiz güneş pili ise güneşten gelen ışığın yüzde 100'nü kullanıyor. Bunu nasıl yaptık? Na-sıl bitkiler ihtiyaç duydukları enerjiyi klorofille uzun seneler üretiyorsa, bizde bunu güneş pilimizde yapmak istedik. Bunun için klorofile çok benzeyen tetra-fenilporfirin (TPP) ve çinko tetra-fenilporfirin molekülleri sentezledik. Böylece güneş ışığının yüzde yüzünü kullanana pil ürettik. İki molekülden oluşan bu sentezi çevresi bir santimetreye bir santimetre olan cam levhalar arasına koyduk. Bu leyvaların alanını büyütürseniz aldığınız enerji daha da büyür. Bir santimetrekare içinde 670 milivolta kadar enerji ürettik. Küresel ısınmanın olduğu bir dünyada alternatif enerji kaynaklarına ihtiyaç var. Bu açıdan da projemiz büyük ilgi gördü."
Para ödülü 3 bin dolar
Dünya birinciliğinin yanında 3 bin dolarlık para ödülü kazanan iki gence bir sürpriz de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ndün geldi. Enstitü kazandıkları başarı nedeniyle iki asteroide Çelik ve Parlakgül'ün ismini verecek. Yani kainat durdukça iki gencin isimleri yaşayacak!
Kazandıkları para ödülünü eğitimleri için kullanacak Burak Çelik üniversitede tıp okumak, Güneş Parlakgül ise yükseköğ-retimine Amerika'da devam etmek istiyor. Parlakgül Türkiye'de kalırsa onun mesleki tercihi de tıptan yana olacak.