Adli kolluğa Emniyet kilidi

CMUK tasarısına konulması planlanan adli kolluk, Emniyet itiraz edince donduruldu. Komisyon, Adalet Bakanı Çiçek'in vereceği kararı bekliyor.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Adli kolluk oluşturulmasına ilişkin çalışmalar donduruldu. Savcılara bağlı adli kolluk kurulmasına ilişkin tasarıyı önce Adalet Bakanlığı hazırlamıştı. Emniyet'in itirazı üzerine tasarı bakanlıkta bekletilirken, hükümet, benzer bir maddeyi Adalet Alt Komisyonu'nun gündemine alıp, CMUK tasarısına eklemişti.
Alt komisyonun önceki akşam yapılan toplantısına katılan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Aslan ile APK Dairesi'nden Mehmet Filit, adli kolluk düzenlemesine burada da itiraz etti. Emniyet yetkilileri, düzenlemenin uygulamada büyük sorunlara ve çokbaşlılığa yol açacağını ileri sürerek, "Gücümüz zayıflar" dedi.
Ayrıca, AB ülkelerinde de adli kollukla ilgili kısıtlamalara gidildiğini savunan Emniyet yetkilileri, İçişleri ile Adalet Bakanlığı'nın tasarının Meclis'e gelmemesi konusunda uzlaştığını da iddia etti.
Bunun üzerine komisyonun AKP'li üyeleri konuyu Adalet Bakanı Cemil Çiçek'le yeniden görüşüp, söz konusu maddeye tasarıda yer verip vermeme konusunda bakandan gelecek öneri doğrultusunda hareket etme kararı aldı.
Uzlaşma kabul edildi
Alt komisyon, CMUK tasarısının uzlaşma başlıklı maddelerini ise bazı değişikliklerle kabul etti. Değişiklikle, ceza sistemine ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde uygulanan 'uzlaşma' kavramı girecek.
'Kavga, hakaret, gürültü ya da taciz' gibi şikâyete bağlı suçlarda bazı koşulların yerine getirilmesi ve tarafların uzlaşma sağlaması halinde dava açılmayacak, açılmış olan davalar da düşecek. Birden çok kişinin katılımıyla işlenen suçlarda, ancak uzlaşan suç ortağı uzlaşmadan yararlanabilecek.