'Adli kolluk'ta geri adım

Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'na (CMUK) konulmak istenen 'adli kolluk' düzenlemesinden, hükümet içindeki görüş ayrılıkları ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün karşı çıkması üzerine vazgeçildi.

ANKARA - Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'na (CMUK) konulmak istenen 'adli kolluk' düzenlemesinden, hükümet içindeki görüş ayrılıkları ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün karşı çıkması üzerine vazgeçildi.
TBMM Adalet Komisyonu, CMUK tasarısı üzerindeki çalışmalarını dün tamamladı. CHP'li üyelerin katılmadığı toplantıda tasarı son kez gözden geçirilirken, kamuoyunda tartışma yaratan bazı maddelerde geri adım atıldı. Tasarıda yapılan en son rötuşlar şöyle:

  • Emniyet Genel Müdürlüğü'nün karşı çıkması nedeniyle "Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bulunduğu yerlerde idari bakımdan İçişleri Bakanlığı'na, görev bakımından Adalet Bakanlığı'na bağlı, özerk bir adli kolluk birimi oluşturulur" şeklindeki hükümden vazgeçildi. Bu düzenleme hükümet
    içinde uzlaşma sağlanması halinde gerekirse Adalet Komisyonu'nda getirilecek.
  • Cumhurbaşkanı mahkemeye tanık olarak çağrılmayacak. Cumhurbaşkanının tanık sıfatıyla beyanı ancak konutunda alınabilecek. Cumhurbaşkanı devlet sırrıyla ilgili gizliliği de kendisi takdir edecek.
    Kadın hekim isteğe bağlı olacak
  • Kadın zanlıların muayenesinde kadın doktor şartında geri adım atıldı. Buna göre kadının muayenesi isteğe bağlı olarak bir kadın hekim tarafından yapılacak.
  • Askeri mahallerin polis tarafından aranması hükmünden de vazgeçildi. Askeri mahallerde yapılacak arama, hâkim veya cumhuriyet savcısının istem ve katılımıyla askeri makamlar tarafından yapılacak.