@ismailsaymaz

Adli kriterler şaşırttı

Adli kriterler şaşırttı
Adli kriterler şaşırttı

Olaylar sırasında polise Ben de sizdenim amirim diyen sopalı saldırgan kayıp.

Şikâyete rağmen palalı saldırgan S.Ç. ve eli sopalı şahıs serbest, silahlı saldırgan tutuklandı. Taksim Dayanışma üyelerinin evleri ise kilit kırılıp arandı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi tartışmaları dün gözaltı işlemleri, ev aramaları, tutuklamalar ve verilen kararlara itirazlar eşliğinde devam etti. En dikkat çeken işlem, satırla göstericilerin arasına dalan S. Ç. ile ilgiliydi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yadırgadığını açıkça dile getirdiği, Adalet Bakanlığı’nın da rahatsız olduğu öğrenilen salıverme işlemine savcılık itiraz etti. Bu arada ‘pala’nın üzerinde karar verilen dosyada olmaması da şaşırtıcıydı. Polisin palayı, inceleme için kriminal laboratuvara yolladığı öğrenilirken, bu bilginin niye dosyaya girmediği öğrenilemedi. Dosyadan bir not daha: Bir emniyet mensubu, palayla yaralandığı için şikâyetçi!
Palalı saldırganın serbest bırakılmasının her tür medyada ve siyasetteki yankıları dinmezken, göstericilerin arasına silahıyla dalıp ateş eden saldırganın silahının bulunamaması, emniyet ve yargıya yönelik eleştirilerin yoğunlaşmasına yol açtı. Radikal’de Serkan Ocak’ın imzasıyla çıkan “Ben de sizdenim amirim” diyen sopalı saldırganın kayıplara karışması da eleştirilen bir başka gelişmeydi. Eleştirilerin yoğunlaştığı yer ise standardın ne olduğunun anlaşılamamasıydı: Bayrak satıcısı ya da halkoyunları fularıyla emniyetin bahçesine sığınan kişilerin tutuklanmasının da, insan yaralayan palalı saldırganın serbest kalmasının da ölçütü belli olmadı. İşlemlere yönelik kriterin belli olmadığı tepkisini arttıran gelişmelerden biri de Taksim Dayanışması’nın ünlü ve bilinen üyelerinin evlerinin, gerektiğinde kapı kırılarak aranmasıydı. Suç aleti tabancayı kullanan kişinin emniyete telefonla davet edilmesiyle, kapı kırılarak ev basılması tercihlerinin nedenini de anlamak mümkün olmadı. 

Sopalı adam: Ben sizdenim amirim!


‘Bana kadınlar vurdu’ 

Elinde pala ile göstericileri kovalayan ve bir komiseri yaraladığı öne sürülen S. Ç’nın 30. Sulh Ceza Mahkemesi’nde verdiği ifadeye Radikal ulaştı. S.Ç. mahkemede, “Saldıranlar arasında bayanlar da vardı. Küfrediyorlardı. Bayanlardan biri saldırıp beni yaraladı. Ben de onu et zırhıyla itekledim” dediği ortaya çıktı. Yanındaki üç saldırganın da, “Dükkânımıza saldırdılar. Biz de göstericilerin attığı sopayı alıp kullandık” dedikleri anlaşıldı. Saldırganları, parmağından satırla yaralanan Çevik Kuvvet Şube Müdür Yardımcısı Kayhan Şahan yalanladı. Şahan’ın “Şahıslar gösterici gruba bağırıp çağırıyorlar, göstericilerin üzerine gidiyordu. Satırlı şahsı uzaklaştırmak amacıyla sokağın başına itekleyerek götürdüm. O sırada satırla parmağım yaralanmış. Şikâyetçiyim” dediği öğrenildi. Mahkemenin ise S.Ç’yi ‘tutuklamanın bir tedbir olduğu ve kaçma şüphesi bulunmadığı’ için tutuklamadığı belirlendi. Mağdurlardan K.P.’nin avukatı Hacer Yılmaz ve soruşturmayı yürüten savcı dün karara itiraz etti. 

Polisten göstericilere: Bu hepinizin a...sına girsin


Karakolda gözaltı 

Gezi Parkı gösterileri sırasında tutuklanan sekiz kişiden ikisinin, İstiklal Caddesi’nde bayrak satan seyyar satıcı Ali Sarıçiçek ile yoğun gaz nedeniyle Beyoğlu Polis Merkezi’ne sığınan halkoyuncusu Ahmet Kaycı olduğu ortaya çıktı.
Kaycı, ifadesinde, halkoyuncusu olduğunu, İstiklal Caddesi’ne yoğun gaz atıldığından Beyoğlu Polis Merkezi’nin bahçesine sığınınca gözaltına alındığını belirtti. Kayacı’nın üzerinden çıkan yeşil renkli bez parçası, siyah renkli Çeçen beresi, mavi renkli yarım parmaklı dans eldiveni, motosiklet maskesi ve halkoyunlarında kullanılan fular, delil sayıldı.Ali Sarıçiçek ise “Ben, Atatürk amblemli Türk bayrağı satıyordum. O esnada üzerime su sıktılar. Otobüse binerken gözaltına alındım”dedi. 

Yetvart Danzikyan yazdı. "Şu resmi bize anlatabilir misiniz sayın vali?"


Kapı kilitleri kırıldı 

Gözaltına alınan Taksim Dayanışması üyelerinin ev ve işyerlerinde polis araması yapıldı. “Sürdürülen soruşturma gereğince” denilerek yapılan aramalar sırasında İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu’nun evine kapısının kilidi kırılarak girildiği öne sürüldü. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı uyarınca önceki gün gözaltına alınan Taksim Dayanışma Platformu üyesi mimar Mücella Yapıcı, Dr. Ali Çerkezoğlu, Ender İmrek, Haluk Ağabeyoğlu ve Beyza Metin’in ev ve işyerlerinde arama yapıldı. Çerkezoğlu’nun eşi ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, polislerin evde kimsenin olmadığı bir anda kilidi kırıp çıkararak içeri girdiklerini söyledi. Öte yandan İstanbul Emniyeti’ndeki 50 kişinin sorguları sürüyor. Susma hakkını kullanan göstericilerin bugün adliyeye sevki bekleniyor.