Adli tatil bir aya iniyor

Adalet Bakanlığı, 45 günlük adli tatilin bir aya indirilmesi için yasa tasarısı hazırladı.

İSTANBUL - Adalet Bakanlığı, 45 günlük adli tatilin bir aya indirilmesi için yasa tasarısı hazırladı. Tasarının gerekçesi, davaların kısa sürede karara bağlanmasını sağlamak. Tasarıya göre, normalde 20 Temmuz'da başlayan adli tatil 5 Ağustos'ta başlayacak ve 5 Eylül'de sona erecek. Adli tatilden yararlanamayan Yargıtay çalışanlarının izinleri de 45 günden 32 güne inecek.
Adli tatil, ilk 1927'de başladı. Türkiye o yıllarda bir tarım ülkesiydi. Özellikle yaz aylarında, hasat zamanı geldiğinde Anadolu'daki birçok insan tarlada olduğu için adliyelere gidemiyordu. Çare olarak adliyeler 45 gün tatil edildi. 77 yıl geçti, Türkiye tarım, sanayi ve teknolojide ilerlediği halde adli tatil 45 gün kaldı. Hukukçular tasarıyı genelde olumlu buldu. İşte bazı görüşler:
Prof. Dr. Kayıhan İçel (İÜ Hukuk Fakültesi): Tatilin kısaltılmasında fayda görüyorum.
Prof. Dr. Erdener Yurtcan (İÜ Hukuk Fakültesi): Hâkim ve savcılara normal şartlarda, belirli bir sistemle izin kullandırılabilir. Bence tatil tamamen kaldırılsın. Ancak tatilin kısaltılması hâkim ve savcıları küstürebilir.
Kazım Kolcuoğlu (İstanbul Barosu Başkanı): Bir aya indirilmesini doğru buluyorum.
Eraslan Özkaya (Yargıtay Başkanı): O sürede her mahkemede beş-altı hâkim tatilde olduğundan heyet kurulamamakta, verimli çalışılamamakta. Bu sebeple adli tatil konulmuştur ve kaldırılması iyi sonuç vermez.
Haşim Kılıç (Anayasa Mahkemesi Başkanvekili): 45 günlük süreye artık gerek yok. Şartlar çok değişti.