Adli tatil bugün başlıyor

Operasyonlar, parti kapatma ve af gibi konular nedeniyle oldukça hareketli bir yılı geride bırakan yargı, bugün tatile...

İSTANBUL - Operasyonlar, parti kapatma ve af gibi konular nedeniyle oldukça hareketli bir yılı geride bırakan yargı, bugün tatile giriyor. Bir buçuk ay sürecek tatil boyunca nöbetçi mahkemeler çalışacak, Anayasa Mahkemesi ve DGM'lere ise tatil yok.
Mesai bitiminde başlayacak ve 45 gün sürecek tatil boyunca nöbetçi mahkemeler, tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davaları görüşecek. Mahkemeler bu davalarla ilgili sadece ara karar verebilecek.
Yüksek yargı organları olan Danıştay, Yargıtay, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nde de nöbetçi heyetler görev yapacaklar. Bu mahkemelerde acil konular görüşülecek. Danıştay'da görev yapacak olan nöbetçi heyet, esastan karar veremeyecek ve yalnızca 'yürütmenin durdurulmasına' ilişkin istemleri karara bağlayacak. Yargıtay'daki nöbetçi ceza dairesi ise tutuklu sanıklara ilişkin dosyalara bakacak.
Operasyonlarla hareketlendi
Geçen adli yıl çeşitli isimlerle anılan operasyonlarla hareketlendi. El konan bankaların sahipleri teker teker gözaltına alındı ve haklarında binlerce yıl hapis istemiyle dava açıldı. Kartal Cezaevi'nde kalan ünlülerin sayısı her geçen gün arttı. Yurtdışında bulunan Cavit Çağlar, iade edildi ve tutuklandı. Eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan da geçen adli yıl içinde tutuklanan ünlüler arasında yer aldı. Enerji ihalelerindeki yolsuzlukların ortaya çıktığı Beyaz Enerji Operasyonu yargıdaki hareketliliği artırdı. Ankara DGM Savcısı Talat Şalk'ın yürüttüğü soruşturma sonucunda çok sayıda bürokrat hakkında dava açıldı. Hem ağır ceza mahkemesi, hem DGM' de görülen davalarda sanıkların çoğu tahliye edildi.
Susurluk'ta karar
Dördüncü yılına giren Susurluk skandalıyla ilgili davada karar çıktı. Mahkeme sanıkları
'çete kurmak' suçunu düzenleyen TCK'nın 313. maddesine göre en yüksek cezaya çarptırdı. Eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili
İbrahim Şahin ve eski MİT görevlisi Korkut Eken 6'şar yıl, aralarında Haluk Kırcı ve özel timci eski polis memurlarının da bulunduğu 12 sanık da 4'er yıl ağır hapis cezalarına çarptırıldı. Kayıp silahlarla ilgili, aralarında İbrahim Şahin'in de bulunduğu 10 sanığın yargılandığı
dava ise 'zamanaşımı'ndan düştü.
Gerçekler ortaya çıktı
Cezaevlerindeki ölüm orucunu bitirmek amacıyla 'Hayata Dönüş Operasyonu' düzenlendi. 32 kişinin hayatını kaybettiği operasyonla ilgili gerçekler, mahkûmlar hakkında açılan isyan davalarında ortaya çıktı. Dava dosyalarında bulunan adli tıp uzmanlarınca hazırlanan raporlar, cezaevlerinde adeta katliam yapıldığını ortaya çıkardı. Marmara Depremi'nden sonra açılan davaların birçoğu, suç tarihi binanın yapım tarihi olarak değerlendirildiği için 'zamanaşımı' nedeniyle düştü. Tutuksuz yargılanan sanıklar ise 'delil yetersizliği'nden beraat etti.
Yeni adli yıl yoğun geçecek
6 Eylül 2001'de başlayacak olan yeni adli yılı ise yine yüklü bir ajanda bekliyor. İçleri boşaltılan Egebank, Sümerbank, Yurtbank ile ilgili eski yöneticileri hakkında açılan 'çete' davalarının görülmesine devam edilecek.
Yeni açılan Etibank davasının ise ilk duruşması yeni adli yılda görülecek. Çeşitli illerdeki operasyonlarla ilgili davalar da yeni adli yıla sarkan dosyalar arasında. Sakarya, Kocaeli ve Yalova'da açılan yüzlerce deprem davasının akıbeti de yeni adli yılda belli olacak.