@ismailsaymaz

Adli Tıp: Afgan çocuğa polis tokadı beyin kanamasını tetiklemiş olabilir

Adli Tıp: Afgan çocuğa polis tokadı beyin kanamasını tetiklemiş olabilir
Adli Tıp: Afgan çocuğa polis tokadı beyin kanamasını tetiklemiş olabilir
Afganistanlı Lütfullah Tacik adlı sığınmacı çocuğun Van Emniyet Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezi'nde ölmesine ilişkin Adli Tıp raporu hazırlandı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Afganistanlı Lütfullah Tacik adlı sığınmacı çocuğun geçen yıl Van Emniyet Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezi’nde bir polis tarafından tokatlanarak ölümüne yol açıldığı iddiasına ilişkin Adli Tıp raporu hazırlandı. Raporda, Tacik’in lösemi hastası olduğu ve buna bağlı beyin kanaması sonucunda hayatını kaybettiği ifade edilirken, “ İddia edildiği üzere yüze tokat vurmanın kabulü halinde de bu durumun kişide beyin kanaması gelişmesine etkisinin olabileceği” belirtildi.

İstanbul 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun 7 Ocak 2015 tarihli raporu, Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaştı. Raporda, Lütfullah Tacik’in kendisinde bulunan trombosit düşüklüğü nedeniyle lösemiye bağlı beyin kanaması ve komplikasyonları sonucunda hayatını kaybettiği belirterek, şöyle denildi:

“Tıbbi belgelere göre kişide lösemi hastalığı mevcut olduğu, kişide harici travma bulgusu mevcut olmadığı, tıbbi kayıtlarda ilk gelişte 3 bin düzeyinde saptanan trombosit düşüklüğünün spontan kanamalara yol açabileceğinin bilinmekte olduğu, kişide bu düzey trombosit seviyesinin tek başına beyin kanaması yapabileceği, iddia edildiği üzere yüze tokat vurmanın kabulü halinde bu durumun kişide beyin kanaması gelişmesine etkisinin olabileceği oybirliğiyle mütalaa olunur.”

Tacik Ailesi’nin avukatı Mahmut Kaçan, sanık polis hakkında işkence sonucu öldürme suçundan dava açılması gerektiğini savunarak, “Adli Tıp, tokat vurulduysa bunun beyin kanamasını tetikleyebileceği ve ölüme yol açabileceği yönünde görüş belirtmiş. Bu, iddialarımızla uyumludur. Çünkü dosyada alınan tanık beyanları ve polis tarafından düzenlenen sahte tutanaklar, delil karartma girişimleri, olay yerini gören kamera görüntülerinin ortadan kaybolması; şüpheli polislerin bu fiili gerçekleştirdiği yönünde makul bir şüphe oluşturuyor” dedi.

SKANDALLAR DİZİSİ
Afganistanlı Tacik, 16 Mayıs 2014’te Iğdır’ın Aralık ilçesinde jandarmanın yaptığı operasyon sırasında yakalanmıştı. Van Emniyeti Yabancılar Şubesi’ne bağlı Geri Gönderme Merkezi’nde S.O. adlı polisin Tacik’i ‘yaşını yanlış söylediği’ gerekçesiyle dövdüğü, gencin dövüldükten sonra beyin kanaması geçirerek 31 Mayıs’ta öldüğü öne sürülmüştü. Emniyet’te sadece olay yerine bakan güvenlik kamerasının ‘arızalı olduğu ve görüntü kaydetmediği’ saptanmıştı. Ayrıca Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ait kamera kayıtlarının, görevli üç polis tarafından tahrif edildiği açığa çıkmıştı. Yine Tacik’in altı arkadaşının ilk ifadesi, şüpheli polis S.O.’nun çalıştığı Yabancılar Şubesi’nde alınmıştı. El yazısıyla alınan bu ifadede çocuklara, “Darp görmedik” dedirtilmişti. Son olarak, soruşturma dosyasının bir örneği, ifadesi bile alınmadan şüpheli polise verilmişti. Daha sonra da dayağın birinci elden tanığı durumundaki Tacik’in altı arkadaşının ‘kaçtığı’ ve kuzeninin de ‘bulunamadığı’ savunulmuştu.