Adli Tıp incelemeyi bitirdi: Abdullah Öcalan zehirlenmemiş

Avukatlarının zehirlendiğini öne sürdüğü Abdullah Öcalan'dan alınan saç teli, kan, tükürük ve idrar numuneleri üzerindeki incelemeler tamamlandı. Sonuç: Hiçbir zehir izine rastlanmadı.

BURSA/DİYARBAKIR - Avukatlarının zehirlendiğini öne sürdüğü Abdullah Öcalan'dan alınan saç teli, kan, tükürük ve idrar numuneleri üzerindeki incelemeler tamamlandı. Sonuç: Hiçbir zehir izine rastlanmadı.
İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun hazırladığı raporun sonuçlarını bildirmek amacıyla bir basın toplantısı düzenleyen Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Er, "Abdullah Öcalan'ın zehirlendiği iddialarının tamamen
asılsız olduğu kesin olarak tespit edilmiştir" dedi. Er, İstanbul Adli Tıp raporuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
"Öcalan'ın zehirlendiği iddiasıyla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından oluşturulan üç kişilik uzman heyet marifetiyle hükümlünün kan, idrar, gaita, balgam ve saç kılları örnekleri alınarak gerekli tahlillerin yapılması için İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'na gönderilmiştir. İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'ndan alınan 12.03.2007 tarihli raporda, hükümlü hakkında ileri sürülen zehirlenme iddialarının tamamen asılsız olduğu kesin olarak tespit edilmiştir."
'Bağımsız heyet oluşturulsun'
Öte yandan Diyarbakır'da sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, yazar, gazeteci, hukukçu, doktor ve siyasetçilerin oluşturduğu 'Bölge Barış Girişimcileri' konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Girişimin sözcüsü avukat Tahir Elçi, Öcalan'ın sağlık durumunu tespit etmek için bağımsız bir heyet oluşturulmasını istedi.