@idrisemen

Adli Tıp raporuna göre, sınırda vurulan Rojavalı kadın hamileydi

Adli Tıp raporuna göre, sınırda vurulan Rojavalı kadın hamileydi
Adli Tıp raporuna göre, sınırda vurulan Rojavalı kadın hamileydi
Suriye'nin Kamışlı kentinden Şırnak'ın Cizre ilçesine geçmeye çalışırken sınırdaki askerlerin ateş açması sonucu hayatını kaybeden Nezahat Sadun'un adli tıp raporu tamamlandı. Rapora göre Sadun hamileydi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Suriye ’nin Kamışlı kentinde yaşayan 29 yaşındaki Nezahat Sadun, 2014 yılında, Tarsus’taki bir akrabasıyla imam nikahıyla evlendirildi.  Bir süre eşiyle beraber yaşayan Sadun, ailesini görmek için Suriye’nin Kamışlı kentine gitti. Tarsus’a dönmek isteyen Sadun, 29 Ocak 2015 günü saat 17.30’da Kamışlı sınırından Şırnak’ın Cizre ilçesi tarafına geçmeye çalışırken, Uğur Karakolu’nda görev yapan askerlerin açtığı ateşte vuruldu. Ağır yaralanan Sadun, ambulansa Cizre Devlet Hastanesi’ne götürülürken yolda hayatını kaybetti. Ölümünün ardından otopsi için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu morguna kaldırılan Sadun’un cenazesi, tamamlanan işlemlerin ardından Mardin Kızıltepe'de bulunan Şenyurt Sınır Kapısı'ndan ailesine teslim edildi. Sadun’un cenazesi, memleketi olan Kamışlı’da toprağa verilirken, olayla ilgili askeri savcılık tarafından soruşturma açıldı.

ADLİ TIP: SADUN HAMİLEYDİ

Soruşturma kapsamında Sadun’un adli tıp raporu tamamlandı. Kurşunun sol kalçasından girerek karın bölgesinden dışarı çıkması sonucu Sadun’un hayatını kaybettiği belirtilen adli tıp raporunda, Sadun’un hamile olduğu ifade edildi. Raporda Sadun’un hamileliği ile ilgili, ‘’Ulterus içinin dolgun olduğu görüldü. Dissike edildi. İçinde bir adet ölü halde cinsiyet henüz netleşmemiş fetus izlendi. Göbek kordonu plasenta ve uterus içerisinde amniyon sıvısı mevcuttu. Makroskobik incelemede fetüste herhangi bir anomali izlenmedi. Sağ ve sol over doğal izlendi’’ ifadesi kullanıldı.

Sadun’a, sınırdan geçerken ateş açılmasının angajman kurallarına aykırı olduğunu söyleyen avukat Filiz Ölmez, “Angajman kurallarına göre sınırdan geçen sivillere ateş edilmemeli. Askeri düzenleme ve kurallara göre sınırdan yasadışı giriş yapan sivillere yapılacak müdahaleler ancak ‘caydırıcı’ nitelikte olabilir” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Ancak Sadun, sivil olmasına rağmen, askerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmiştir. Sadun’u vuran askerlerin tutuklanmasını ve yargılamanın tarafsız bir şekilde yürütülmesini istiyoruz.”

 


  http://www.radikal.com.tr/133749413374943

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  göçmen!!! - user1039951

  insanın kendi ülkesinde göçmen olması ne garip!!! o sınırı çekenler utansın...

  Neden - kaşınan adam

  Neden sınır kapısından ülkeye girmek varken yasadışı yolardan girmeye çalışıyor.Burası yolgeçen hanımı.Evet Tayyip bey ve partisi sayesinde biraz öyle oldu ama yinede biraz aklıbaşında olan yasal yollardan ülkeye girer .Sınrda gören yapan askere hiç kimse kabahat bulmasın.Onlar verilen emirler gereğini yapıyor.Hiçbiri hukuk fakultesi okuyup hangi durumlarda hangi hukuki duruma göre hareket edeceğini öğrenmiyor.Onlara verilen emir gereği parolanın karşılığını veremeyen kişiye ateş açılır.Üstelik İŞİD gibi acımasız yaratıkların kol gezdiği bir sınır bölgesinde görev yapıyorsanız iyi ile kötüyü 50-100 metreden hangimiz ayır edebilir.

  UTANÇ - adeniza

  Avrupanın bir çok ülkesine kaçak yollarla vatandaşı giden bir ülke olarak, ülkemize kaçak yoldan girmeye çalışan bir sivili üstelikte hamile bir kadını vurmak! Hava alanında kaçak yolcuyu vuruyor musunuz? Peki sınır kapısından araçla giriş yapmış ama kaçak olanı vuruyor musunuz? Hayır mı? Peki diğerini neden vuruyorsunuz. Çünkü sınırdan o şartlarda geçen kişi yoksuldur, hesap soranı olmaz. Devlet baba da teröristti der olur biter. Övünün yeni Türkiyenizle...