Adli Tıp 'Üzmez tacizi'ni gördü

Adli Tıp 'Üzmez tacizi'ni gördü
Adli Tıp 'Üzmez tacizi'ni gördü

Hüseyin Üzmez bugün yeniden hâkim karşısına çıkacak.

Daha önce B.Ç.'ye 'Bedensel ve ruhsal sağlığı zarar görmemiştir' raporu veren ve Üzmez'e tahliye yolunu açan Adli Tıp'tan bu kez farklı karar çıktı: Ruh sağlığı cinsel istismar yüzünden bozulmuş
Haber: NAİL KAHRAMAN / Arşivi

BURSA - Vakit gazetesinin 77 yaşındaki yazarı Hüseyin Üzmez’e Adli Tıp’tan bu kez ‘kötü’ haber geldi. Üzmez’in cinsel tacizde bulunmakla suçlandığı 15 yaşındaki B.Ç.’nin yeni Adli Tıp raporu, küçük kızın ruh sağlığının bozulduğunu gösterdi. B.Ç.’yi muayene eden 37 hekimden 24’ü kızın ruh sağlığının cinsel istismar nedeniyle bozulduğuna hükmetti. 
‘Küçük yaşta kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmak’ suçlamasıyla 25 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Hüseyin Üzmez’in davası, yeni bir aşamaya girdi. İstanbul Adli Tıp Kurulu 6. İhtisas Dairesi’nce ‘ruh sağlığı yerindedir’ diye verilen ilk raporun mahkemece ‘yok’ kabul edilmesinin ardından, 16 Nisan ve 3 Haziran’da İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu’na iki kez çağırılıp muayene edilen B.Ç.’yle ilgili 10 sayfalık rapor Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştı. Aralarında çocuk psikiyatrisi uzmanlarının da bulunduğu 37 hekim tarafından muayene edilen B.Ç.’ye 24 hekim ‘yaşadığı cinsel istismar nedeniyle ruh sağlığı bozulmuştur’ derken, 13 hekim ise ‘ruh sağlığı bozulmuştur, ancak buna farklı gerekçeler yol açmış olabilir’ gerekçesiyle muhalefet şerhi koydu.

Tartışmalı rapor, jet beraat
Tüm Türkiye’nin tepkisine yol açan ‘Üzmez vakası’, geçen yıl nisan ayında Vakit gazetesi yazarının o zaman 14 yaşında olan B.Ç.’ye, Bursa’nın Mudanya ilçesindeki evinde cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla ortaya çıkmıştı. Üzmez tutuklanarak 25 yıl hapis istemiyle yargılanmaya başlanmıştı. Mahkeme, küçük kızla ilgili olarak Adli Tıp’tan rapor istemişti. Adli Tıp 6. İhtisas Kurulu, “B.Ç.’nin 19 Eylül’de yapılan muayenesinde mağduresi bulunduğu olaydan kaynaklanmış beden ve ruh sağlığını bozacak mahiyet ve derecede patalojik araz tespit edilmediği...” yazılı bir rapor hazırlamıştı. Rapor ekim ayındaki ikinci duruşmadan bir gün önce mahkemeye ulaşmış, aynı duruşmada Üzmez tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.
Ancak hem küçük kıza verilen ‘sağlığı bozulmamıştır’ raporu hem tahliye kararı tepkiyle karşılanmıştı. Daha sonra B.Ç.’ye raporu veren Adli Tıp 6. İhtisas Kurulu’nda bir çocuk psikiyatristi olmadığı da ortaya çıkmıştı. Gelişmeler üzerine mahkeme eski raporu ‘yok’ sayarak, yeni bir rapor istemişti.
Üzmez’in  duruşmasına bugün saat 10.00’da devam edilecek.
Bu arada, Adli Tıp’taki muayeneleri sırasında ‘panik atak’ tanısı konulan ve rahatsızlığı ilerleyen B.Ç., 23 Haziran’dan bu yana Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Kliniği’nde tedavi görüyor.