Adli Tıp'çılar kan çekemiyormuş!

Adli Tıp'çılar kan çekemiyormuş!
Adli Tıp'çılar kan çekemiyormuş!
Adli Tıp Kurumu'nun, olayların aydınlatılmasında hayati önemi bulunan Kan Lekesi Model Analizi (KLMA) yöntemleri konusunda 132 kişiyle yaptığı araştırma-ankette, adli bilim uzmanlarının yüzde 53.7'sinin bu konuda eğitim almadığı ortaya çıktı.

RADİKAL - Adli bilim uzmanlarının olay yerinde uyguladığı rutin fotoğraflama tekniklerinden yüzde 88.5’inin yeterli olmadığı, yüzde 34.3’ünün kan lekelerinin fotoğraflanması ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip olmadıkları anlaşıldı. 

YETERSİZ EĞİTİM

Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre, ankete katılan olay yerinde görevli adli bilimcilerin yüzde 56.3’ünün, kan lekesi ön tarama testleri ile ilgili olarak lisans ya da lisansüstü eğitimlerinde, teorik ya da pratik eğitim almadıkları tespit edildi. Kan lekesi ile karşılaştığındaki tutumu ile ilgili soruya ise bu konuda hiç eğitim almadıklarını belirtenlerin oranı yüzde 63 olurken, yüzde 22.8’i kendi bilgileri ile kan lekelerini yorumlamaya çalıştıklarını, yüzde 34.1’i bir bilene danıştıklarını, yüzde 16.4’ü ise kitap ve makalelerden yararlandıklarını belirttiler.