Adli tıpta acı sıra!

Adli tıpta   acı sıra!
Adli tıpta   acı sıra!
Afyonkarahisar'da evlatlarını kaybeden ailelerin 'kimlik' tespiti için Ankara'daki 'acı bekleyişi' sürüyor. Aileler için adli tıp önüne çadır kuruldu.

ANKARA - Afyonkarahisar’da mühimmat deposundaki patlamada şehit olan askerlerin kimlik tespit çalışmaları Ankara Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’nda devam ediyor. Şehit yakınlarının da Ankara’da cenazelerini almak için ‘acı bekleyişleri’ ise sürüyor. Şehit yakınları, yetkililerden çalışmaların salı ya da çarşamba günü tamamlanacağı bilgisini aldıklarını kaydediyor.
Ankara Adli Tıp Kurumu’nda şehitlerin DNA testi çalışmaları sürerken, geceyi GATA misafirhanesinde geçiren şehit yakınları gündüz de Keçiören Belediyesi’nin kurum önünde kurduğu çadırlarda bekleyişini sürdürüyor. Ayrıca 3 ambulans da sağlık görevlileriyle birlikte Adli Tıp Kurumu bahçesinde hazır bekletiliyor. Türk Kızılayı tarafından da burada bekleyen şehit yakınlarına “ikram aracı”ndan yiyecek ve içecek veriliyor. Kızılay yetkilileri ve askeri yetkililer şehit yakınlarını hiç yalnız bırakmıyor, gün boyunca onlara eşlik ediyor.
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz daha önce şehit cenazelerinin adli tıptaki çalışmalarından sonra bir aksilik çıkmazsa pazar günü, gecikme yaşandığı taktirde ise pazartesi günü ailelerine teslim edileceğini söylemişti. Ancak dün çalışmaların sürdüğü açıklandı. Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Komutanı Korgeneral Hasan Küçükakyüz dün sabah sivil plakalı bir araçla geldiği Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’nda, yaklaşık yarım saat kalarak çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Kurum çıkışında sorular üzerine Küçükakyüz, “Çalışmalar devam ediyor” demekle yetindi. Milli Savunma Bakanı Yılmaz da dün AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’na katılmak için parti genel merkezine gelişinde sorular üzerine, şehit olan askerlerin kimlik tespit çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Vatandaşa tutanak
Afyonkarahisar’da patlamanın meydana geldiği bölge etrafında bulunan ev ve bahçelerde dört gün boyunca uzman ekiplerce mühimmat araması yapıldığı tutanakla vatandaşlara imzalatıldı. Tutanakta, yabancı cisim bulunması halinde 155’i aranacağı ifadesi de yer aldı.