Adli Tıp'ta Erbakan krizi

Kapatılan RP'nin son Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın hapis cezasının infazını ikinci kez erteletme girişimi, krize yol açtı. Adli Tıp, 10 Aralık' ta muayene ettiği Erbakan'ın sağlık raporunu geçen bir ayda başsavcılığa göndermedi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Kapatılan RP'nin son Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın hapis cezasının infazını ikinci kez erteletme girişimi, krize yol açtı. Adli Tıp, 10 Aralık' ta muayene ettiği Erbakan'ın sağlık raporunu geçen bir ayda başsavcılığa göndermedi. Bu nedenle Ankara Başsavcılığı Erbakan hakkında bir işlem yapamıyor.
RP'nin 1997 Hazine yardımını, sahte belgelerle harcanmış gibi göstererek sahtecilik yapmaktan suçlu bulunan Erbakan, 2 yıl 4 ay hapse mahkûm edilmiş, cezası Yargıtay'ca onanmıştı. Sağlık raporu alan Erbakan'ın cezası bir yıllığına ertelenmişti. Erbakan'ın erteleme süresi 23 Aralık 2004'te sona erdi. Ancak, Erbakan yine sağlığının cezaevinde yatmaya elverişli olmadığı gerekçesiyle başsavcılığa başvurmuştu. Ankara Başsavcılığı da kendisini İstanbul Adli Tıp'a sevk etmişti.
Adli Tıp, 10 Aralık'ta Erbakan'ı muayeneden geçirdi ve bazı ek sağlık bilgilerine ihtiyaç duyduğunu belirtti. Bunun üzerine Erbakan 24 Aralık'ta Ankara Numune Hastanesi'ne sevk edildi ve alınan numuneler İstanbul Adli Tıp'a gönderildi. Aradan geçen 19 güne rağmen rapor Ankara'ya ulaşmadı. Başsavcılık da Erbakan'ın cezasının infazının ertelenmesi konusunda sıkıntı yaşamaya başladı. Adli Tıp Kurumu, benzer durumlarda en çok bir hafta içinde raporlarını savcılıklara iletiyordu.


    http://www.radikal.com.tr/7344707344700

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.