Adli Tıp'tan kaçılmaz!

İstanbul'daki Adli Tıp Kurumu Başkanlığı uzmanları, tecrübe ve teknolojik donanımlarını kul-lanarak, pratik zekâ sahibi suçlulara müdahale ediyor.

İSTANBUL - İstanbul'daki Adli Tıp Kurumu Başkanlığı uzmanları, tecrübe ve teknolojik donanımlarını kullanarak, pratik zekâ sahibi suçlulara müdahale ediyor. Son yıllarda yapılan bazı ilginç incelemeler şöyle:
Hırsızın tecrübesi yetmedi: Tekirdağ'da geçen yıl bir eve girerek hırsızlık yapan kişi, ayakkabısıyla parkelerin üzerinde dolaşıp bahçe toprağına da basarak kaçtı. Hırsızlıktan sabıkalı bu kişi, 'mesleki tecrübesi' gereği, ayakkabı tabanına bıçakla kesikler attı. Şüphe üzerine gözaltına alındığında bilgisayar ortamında kesikler tek tek işaretlendi.
İzlerin olay yerindeki izlerle birebir örtüştüğü tespit etti.
Tıpatıp imza suçu ele verdi: İstanbullu bir işadamı, protokolün altındaki imzanın kendisine ait olmadığını iddia ediyordu. Önce imzanın işadamının elinden çıkan örneklerle uyuştuğunu gören Adli Tıp uzmanların dikkatini, dosyada yer alan başka bir belgedeki imza çekti. İki imzanın tıpatıp aynı olduğu belirlendi. 'Bir kişinin imzasını tıpatıp aynı şekilde iki kez atmasının mümkün olmadığını' bilen uzmanlar, işadamının imzasının fotokopiyle eklendiğini belirledi.
Kuyumcu temize çıktı: İstanbul'da bir kadın, çalınan elmas yüzüğünü kuyumcuda gördüğünü söyleyerek dava açtı. Uzmanların elinde sadece kadının 70'lerde çekilmiş yüzüklü, siyah beyaz bir fotoğrafı vardı. Uzun süre inceleme yapan uzmanlar, birbirine çok benzeyen iki yüzükte beş yapısal farklılık buldu.