@ismailsaymaz

Adliye koridorunda dayak yediler, 'polise direnme'den tutuklandılar

Adliye koridorunda dayak yediler, 'polise direnme'den tutuklandılar
Adliye koridorunda dayak yediler, 'polise direnme'den tutuklandılar
Adana'da annelerinin öldüğü trafik kazasının duruşması için geldikleri adliyede bir grup polis tarafından tekme ve coplarla dövülen Rençber ailesinin iki ferdi ile bir yakınları 'polise direnme' suçlamasıyla tutuklandı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Adana’da, geçen mayıs ayında meydana gelen trafik kazasında Remziye Rençber adlı kadın hayatını kaybetti, gelini Sultan Rençber ise yaralandı. Bu kazaya ilişkin ilk duruşmanın görüldüğü 6 Ağustos’ta, Adana Adliyesi’nde, annelerini kaybeden Rençber Ailesi ile “Koridoru boşaltın” diyen polisler arasında tartışma çıktı. Davanın görüldüğü duruşma salonu önünde başlayan tartışma sonrasında en az 6 polis; cop, tekme ve yumruklarla Rençber Ailesi’ni topluca dövdü. Koridorlarda dakikalarca süren copla dayağın ardından, ölen Remziye Rençber’in oğlu Mustafa, Mustafa’nın oğlu Orhan ve Orhan’ın arkadaşı Ali Kartal, “polise direnme” suçundan tutuklandı. Rençber Ailesi’nin avukatı Esem Yeğit, “Hiçbir müdahalede bulunmadıkları ve vücudunda kırıklar olduğu halde tutuklandılar. Mağduru oldukları suçun faili durumunda dönüştürüldüler” dedi.  

Adana’da, geçen 4 Mayıs’ta Bey Mahallesi 16053 Sokak’ta aracıyla seyir halinde olan Ferhat Dal, direksiyon hakimiyetini kaybedip ahşap kulübeye çarptı. Kazada Sultan ve Remziye Rençber yaralandı. Remziye Rençber bir süre tedavi gördükten sonra hayatını kaybetti. Bunun üzerine Dal tutuklandı. “Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan Dal hakkında Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Bu davanın ilk duruşması için 6 Ağustos’a gün verildi.

DAYAK KAMERADA

Adana Adliyesi’nin dört ayrı güvenlik kamerası kaydına göre davanın görüleceği duruşma salonu önüne gelen polisler, Rençber Ailesi’nin koridoru boşaltmasını istiyor. Aile ise davalarını izlemek için kalmak istiyor. Polisin izin vermemesine kızan bir kişi duvara eliyle vuruyor. Bunun üzerine polislerden biri, bu genci coplayarak dövüyor. Daha sonra bir başka polis de, üzerlerine gelen aile yakınına tekme atıyor. Sonrasında da bütün polisler cop, tekme ve yumruklarla aile yakınlarını dakikalarca dövüyor. En çok da, itiraz etmekle yetinen Mustafa Rençber dövülüyor. Adliyenin avlusunda ise dayağa başka polisler de katılıyor.  

BABA, OĞUL VE ARKADAŞI TUTUKLANDI

Dayaktan sonra gözaltına alınan Mustafa Rençber, savcılıktaki ifadesinde, oğlu, kardeşi ve diğer aile yakınlarıyla birlikte duruşma için beklerken bir polisin “Burada işi olmayan dışarı çıksın” dediğini, kendisinin ise “Abi mahkememiz var” dediğini söyledi. Buna rağmen polis tarafından dövüldüğünü anlatan Rençber, “Özellikle bana çok vurdu. Bunu gören oğlum ve kardeşim onları engellemek istedi. Fakat polisler onlara da saldırdı” dedi. Kardeşi Ahmet Rençber ise “Duruşma başladı, ben içeriye girdim. Bir müddet sonra duruşma salonu önünden bağırtılar duydum. Dışarıya çıkıp baktığımda abim Mustafa’nın üniformalı polisler tarafından darp edildiğini gördüm. Ne olduğunu sormak için polislerin yanına yaklaştım. Bana da vurdular. Akabinde çok sayıda polis duruşma salonu önüne geldi ve bize vurmaya devam etti. Benim yanımdakilerle koşarak dışarıya çıktık. Kısa süre sonra da polisler arkamızdan gelip bizi polis merkezine teslim etti” dedi.

Bunun üzerine Mustafa Rençber, oğlu Orhan ve kardeşi Ahmet ile arkadaşı Ali Kartal “polise etkin direnme ve hakaret” suçlarından 7 Ağustos günü Adana 6. Sulh Ceza Mahkemesi’nde sevk edildi. Hakim Murat Serdar Toprak, Ahmet Rençber’i tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakırken, diğerlerini tutukladı. Tutuklama gerekçesi olarak, Rençler Ailesi’nin dayak yeme görüntüleri ile “Olayın meydana geldiği yerin yargı faaliyetinin yürütüldüğü adliye binası içerisi olması ve bu nedenle toplumda oluşan olumsuz etki” gösterildi.

'MAĞDURU OLDUKLARI SUÇUN FAİLİ OLDULAR'

Rençber Ailesi’nin avukatı Esem Yeğit, polisler hakkında şikayetçi olduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Görüntülere dikkat ederseniz; koridorda bir sonraki duruşma için gelenler de olduğu halde sadece bizim müvekkilleri çıkarıyorlar. Özel seçilmişler gibi anlaşılıyor. Polis tarafından darp görüyorlar. Mustafa’nın vücudunda kırıklar var. Hem dövüldüler, hem de gözaltına aldılar. Garip olan şu: Polisin kaleme aldığı CD izleme tutanağında Mustafa Rençber’in eyleminin olmadığı yazılmasına rağmen, bu tutanağı tutuklamaya gerekçe saydılar. Bu, cezasızlık politikasının sonucudur. Müvekkillerim mağduru oldukları suçun faili durumuna dönüştüler.”

 


  http://www.radikal.com.tr/142625214262527

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bunlar daha iyi günlerimiz. - nolamaz

  Polise her türlü yetkiyi verirsen, onu nasil kullanacagini egitim düzeyi belli insanlara birakir, üstlerine de üniformayi gecirirsen böyle olur. Dayak yedikleriyle kaldiklarina sükretsinler.....

  Polisten dayak.......Balçovalı - user928332

  Bu haberden şunu anlıyoruz : Polis bizi döverken asker gibi esas duruşta bekleyeceğiz ve canımız acıyacak tabii ancak sakın ola ki yapmayın etmeyin ayıptır filan demeyeceğiz. Aksi halde sözlü direnmeye girer, ceza alırız. Adalet mi diyorsunuz ? Adaletin bazı kesimlere gözü kapalıdır unutmayalım.

  KAYITLARI BİR KEZ DAHA İNCELEDİM... - ARAGORA

  Bir gencin elinde sopa vardı ve polise vuruyordu..O sopayı içeri nasıl soktun be adam ?Hepsi genç ve belli ki kavga çıkarmaya gelmişler..Polisle yerlerde bayağı dövüşüyorlar.Direniyorlar.Niyetlerinin kavga olduğu kesin.Sanki adliyeyi basmış bir örgüt gibiler.Avukatlarının söylediği çok yanlış ve çirkkin.Avukatsın sen ..Düzenden ,yasadan ve kuraldan yana olman gerek miyor mu ?Adliye dağıtmaya geldikleri aşikar bir gurubun avukatı olman hukuksuzluğa,çapulculuğa ve asiliğe prim vermeni mi gerektiriyor?Yazık ama çok yazık..Seni kınıyorum ey hukukçu!!! Polisleri de kutluyorum..Orada düzeni tesis etmek için çabalarından ötürü..Not:Bir tek polis akrabam yoktur ve polisi tutmam için de hiç bir sebebim yoktur..

  POLİS NASIL DÜZENİ SAĞLAYACAK? - ARAGORA

  Adliyede oluşacak her tür olaydan polis sorumludur.Polisin istediklerini yapmazsanız bu polis nasıl sağlayacak düzeni? Koridoru boşaltamazsa ne işe yarar polis?Boşalt deyince boşaltacaksın..Öyle duvarlara falan vurmak olmaz.Sen polis olsan nasıl davranırdın ?O kadar kalabalık gelmişsiniz ya ,hakime ,avukata ya da birbirinize saldırırsanız polis ne yapacak ?Biliyormusunuz ,çıkacak önemli bir yaralama veya öldürmede o polisleri derhal sürüyorlar,ceza veriyorlar..Polis neden ceza almak istesin ki ?

  ismail saymaz haberciliği - waller

  dil hep aynı.. bakış açısı hep tek taraflı.. görüntüleri izlemeyen bir çok insan bu yazıdan işkence çıkaracak.. adam koridardan geri dönüyor polise saldırıyor, ama ismail saymaz'a göre polis kum torbası olmalı,bekleyip dayak yemeli sonra da uslu uslu evine gitmeli..

  Polis değil mahallenin serseri çocuğu bunlar. - user395834

  Ya aile bariz ortalığı karıştırmış belki mahkemenin yapılmasını bile engellemiş tamamda bu POLİS denen cerah ne zaman adam gibi polis olmayı öğrenecek acaba. Hemen işi kabadayılığa çevirip sokak dövüşüne başlıyo. Sık biber gazını kimseye zarar vermeden hepsini gözaltına al ama olmaz illa orada pehlivanlık yapacak. Ondan sonra sokakta niye şiddet var, niye olmasın ki.

  Garip Anadolu... - adnanresit

  Bu güzel Anadolumun tek kusuru devleti.Devletinin sistemi,şiddeti,halkına öfkesi.