Adliye'de basın açıklamasına polis müdahale etmedi!

Adliye'de basın açıklamasına polis müdahale etmedi!
Adliye'de basın açıklamasına polis müdahale etmedi!
ÇHD üyesi bir grup avukat, açıklama yapılmasının yasaklandığı noktada bugün bir açıklama yaptı. Polisin çevresinde tedbir aldığı ancak müdahalede bulunmadığı avukat grubu söz konusu yasağı eleştirdi.

İSTANBUL - Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi bir grup avukat adliye önünde basın açıklaması yaptı. Geçtiğimiz ay İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yapılması yasaklanmış, yasağa rağmen açıklama yapmak isteyen bir çok gruba da müdahale edilmişti.
Bugün ÇHD üyesi yaklaşık 30 avukat yasaklanan noktada basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının konusu adliye önüne getirilen "basın açıklaması yasağı"ydı. Avukatların açıklaması sırasında çevik kuvvet ekipleri hazır bekletildi. Avukatların sağına ve soluna yerleştirilen ekipler, biber gazı ve kalkanlarla hazır bekletildi. Ancak avukatların açıklamasına müdahale edilmedi. Basın açıklamasını avukat Mehmet Ümit Erdem okudu. 'Toplantı ve gösteri yürüyüşü haktır, engellenemez' pankartı arkasında yapılan açıklamada, başsavcılık tarafından alınan yasak kararı eleştirildi, yasağın kaldırılması istendi. (Selahattin GÜNDAY / DHA)